zebricek cenzurovanych stranek, blokada internetu, obchazeni cenzury internetu
Edoors.com uspořádala žebříček nejnavštěvovanějších stránek, zobrazovaných pomocí její anti-cenzurní sítě. (Edoors.com)

Server Edoors.com zveřejnil beta verzi žebříčku nejpopulárnějších webových stránek, navštívených pomocí jeho anti-cenzurní sítě.

V zemích, kde není volný přístup k informacím, začal v posledních letech přibližně jeden milion uživatelů používat anti-cenzurní programy. Lidé s jejich pomocí obcházejí internetové bariéry, vytvářené vládnoucími režimy.

Různá odvětví průmyslu, akademické obce, vlády ani nevládní organizace neměly žádný způsob, jak poznat globální frekvenci návštěvnosti internetových stránek pomocí anti-cenzurních programů. Nebyly k dispozici žádné statistiky pro potřeby výzkumu a rozhodování.

zebricek cenzurovanych stranek, blokada internetu, obchazeni cenzury internetu
Porovnání počtů zobrazení pěti různých populárních webových stránek, navštívených prostřednictvím anti-cenzurních nástrojů. (Edoors.com)

Edoors.com vůbec poprvé uveřejnil seznam všech webových stránek, které uživatelé internetu navštěvují skrze anti-cenzurní nástroje. Žebříček bere maximální ohled na bezpečnost uživatelů a poskytuje statistiky popularity navštívených stránek. Informace přebírá od Celosvětové aliance za svobodu internetu (Global Internet Liberty Alliance). Společnostem, které jsou členy této aliance, patří dík za 95% informací, jež se pomocí internetu dostávají do a ze zemí, jako je Irán, Čína, Vietnam či Barma.

Tyto společnosti provozují velký počet oblíbených anti-cenzurních nástrojů, včetně Freegate, Unbounded View, Garden Network, Global Pass a FirePhoenix. V současné době stránka sice neobsahuje kompletní žebříček anti-cenzurních programů, v budoucnu ale hodlá uvádět veškeré tyto nástroje i s nimi související statistiky.

zebricek cenzurovanych stranek, blokada internetu, obchazeni cenzury internetu
Seznam 10 stránek, nejčastěji navštěvovaných díky anti-cenzurním nástrojů. Tento žebříček je denně aktualizován. (Edoors.com)

Z žebříčku je patrné, že díky spolupráci firem, usilujících o volný přístup k informacím, je zobrazován daleko větší počet webových stránek, než v předešlých letech. Zásadně se změnila i skladba nejnavštěvovanějších serverů.

Edoors.com nejenže třídí statistiky podle typů a jazyků, denně také aktualizuje své "Anti-cenzurní Top 10" a "Anti-cenzurní Top 100."

"Než jsme tuto službu zavedli, ptali jsme se mnoha agentur na jejich názor. Odpovědí nám byla nadšená odezva," říká Alex Wang, vicepresident Edoors. "Jsme šťastní, že můžeme výzkumníkům a nevládním organizacím poskytovat údaje pro jejich statistický výzkum.  Jde o další krok na podporu volného toku informací na internetu," dodává.

Kontakt pro média: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.