vyberanie organov, odebirani organu v Cine, obchod s organy v Cine, transplantace v Cine
4. dubna 2008 oznámily noviny Qi Lu Evening, že mnoho nemocnic v provincii Shandong není kvalifikováno k tomu, aby mohly přijímat darované orgány. (Velká Epocha)

Článek, který byl 4. dubna vydán v listu Qi Lu Evening v provincii Shandong ve východní Číně, přitáhl pozornost lidí a brzy koloval internetem. Oznamuje, že mladý muž přechodně pracující ve městě Jinan, se rozhodl darovat svoje rohovky poté, co mu bylo diagnostikováno selhání ledvin. Avšak několik hlavních nemocnic v celém okolí vysvětlovalo, že "nejsou oprávněny" přijímat darované orgány. Úředník z očního oddělení v Jinanské centrální nemocnici dokonce zmínil, že žádná z rohovek používaných na jeho oddělení nepochází od dárců.

Tato zpráva znovu probouzí znepokojení nad zdrojem orgánů, používaných pro transplantace v pevninské Číně. Od chvíle, kdy se 9. března 2006 našli svědkové, kteří tvrdili, že Čína bere v nemocnici Sujiatun (město Shenyang v severozápadní Číně) orgány stoupencům v Číně pronásledované meditační praxe Falun Gong, je Peking konfrontován se vzrůstajícím znepokojením nad zdroji orgánů v zemi. Čínské úřady stále prohlašují, že orgány pocházejí převážně od dárců, nicméně zpráva Qi Lu Evening přiživila další pochybnosti veřejnosti.

Dr. Wang Wenyi, praktická lékařka v mount-sinajské nemocnici v New Yorku se na dlouho zasvětila vyšetřování těchto obvinění. Podle ní se čínský režim pokoušel odebírání orgánů skrývat a opakovaně lhal světu. Původně čínská vláda na otázky ohledně zdrojů orgánů odpovídala, že pocházejí od dárců, avšak později připustila, že se odebírají zločincům v celách smrti. Nicméně, velký počet orgánů, použitých k transplantaci v nedávných letech v kombinaci s extrémně krátkými čekacími lhůtami, nasvědčuje existenci velkého množství lidí, které je možné kdykoli usmrtit a orgány jim vzít.

Zpráva Qi Lu popisuje případ Wei Linyinga, 29letého muže, který přechodně pracoval v Jinanu. V únoru, po diagnóze vážného selhání ledvin, se pan Wei rozhodl darovat po smrti své oční rohovky. Aby mu jeho rodina pomohla nalézt místo pro dárcovství, přijeli do Jinanu a požádali reportéra deníku Qi Lu o pomoc.

Odpoledne 4. dubna, volal reportér do jinanské pobočky, provinčních poboček a do poboček čínského Červeného kříže, do shandongské ophtalmologické nemocnice a jinanské centrální nemocnice. Všechny tyto lékařské instituce odpověděly, že nejsou oprávněny přijímat darované orgány.

Odborník na čínské otázky Zhang Jielian říká, že situace v celé Číně je stejná jako v Shandongské provincii. Kvůli svým tradicím nejsou Číňané zvyklí darovat orgány a v důsledku toho tedy v zemi neexistuje žádný dárcovský program. Dárcovství tudíž v Číně pravděpodobně není hlavním zdrojem orgánů.

7. listopadu 2005 na zasedání SZO (Světová zdravotnická organizace) v Manile připustil zástupce čínského ministra zdravotnictví Huang Jiefu, že čínský komunistický režim odebírá orgány popraveným vězňům. To bylo první oficiální doznání, které režim ohledně těchto praktik učinil.

9. března 2006 bylo odhaleno odebírání orgánů živým praktikujícím Falun Gongu v pracovním táboře Sujiatun ve městě Shenyang. Konfrontován s těmito zprávami se režim nejprve na  20 dní odmlčel, a poté mluvčí zahraničních věcí Qin Gang s konečnou platností obvinění popřel a argumentoval, že všechny transplantace orgánů byly legální a byly odsouhlaseny dárci orgánů. Qin prohlásil, že většinu orgánů darovali příbuzní pacientů nebo oběti dopravních nehod.

V listopadu 2006 pan Huang Jiefu znovu opakoval, že většina orgánů, transplantovaných v Číně, pochází od zločinců, odsouzených k smrti.

1. listopadu 2007 mluvčí čínského ministerstva zdravotnictví, pan Mao Qunan, v interview pro BBC opět uvedl, že "většina transplantovaných orgánů pochází od zločinců, odsouzených na smrt".

Dr. Wang Wenyi, která 20. dubna 2006 protestovala před Bílým domem během státní návštěvy čínského vůdce Hu Jintaa, uvedla, že množství orgánů, které bylo možné získat od odsouzených zločinců, je daleko menší, než je současný počet transplantačních operací, a ani to nemůže vysvětlit, jak mohou být dárci orgánů nalezeni v tak krátkém čase.

Podle ní si čínský režim myslí, že odebírání orgánů popraveným vězňům je přijatelnější, než zabíjení vězněných stoupenců Falun Gongu, a tak raději přizná, že orgány jsou od popravených zločinců, aby odvedl pozornost.
Dr. Wang říká, že jakmile zahraniční pacient obdrží zprávu z nemocnice a provede platbu, může transplantaci podstoupit během tří dnů. Ve většině případů obdrží pacienti orgány do jednoho týdne. Tudíž  "zločinec" - s odpovídající krevní skupinou a tkání - by musel být vždycky popraven jen krátce předtím, a musel by být vždy ochoten darovat své orgány.

Dr. Wang věří, že existuje pouze jediné možné vysvětlení těchto okolností - v Číně existuje seznam živých dárců, jejichž krevní a tkáňová skupina byla dopředu zjištěna, a z nich je možné vybírat, kdykoliv platící zákazník potřebuje.

Odkazujíc se na oficiální data čínského režimu, který uvádí 90 000 orgánových transplantací provedených před rokem 2005, se Wang dopočítala 41 500 transplantací za období mezi rokem 2000 a 2005. Toto číslo, uvádí, dalece přesahuje počet popravených zločinců v Číně během tohoto období.

V roce 2006 vedlo vyšetřování kanadského zástupce k vydání dvou zpráv, kde po uvedení obsáhlých důkazů dochází k závěru, že tato praxe skutečně probíhá a hovoří o "zlu, které se ještě nikdy na zemi neukázalo".
Ve zprávě vydané "Celosvětovou organizací na vyšetření pronásledování Falun Gongu" (World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong - WOIPFG) na konci roku 2007, se organizace dotázala několika čínských úředníků, včetně koordinátora pro zdroje ledvin v pekingské 307. lidově osvobozenecké armádní nemocnici, předsedy a úředníka přidruženého k 1. trestnímu soudu Středního lidového soudu v Jinzhou a chirurga, který má na starost transplantace ledvin v Lidové nemocnici v Guangxi. Všichni dotázaní naznačili, že program pro odběr orgánů živým praktikujícím Falun Gongu je v Číně obecně rozšířený a stále pokračuje.