nepokoje Tibet, usneseni evropskeho parlamentu k otazce represi v Tibetu, represe v Tibetu
Nejmenovaný poslanec Evropského parlamentu má během hlasování na stole tibetskou vlajku, 10. dubna 2008. Evropský parlamentu vyzval vlády 27 členských zemí, aby zvážli společný bojkot zahajovací ceremonie olympiády v Pekingu, pokud Čína nezačne jednat s dalajlámou. (AP/SITA)

Na svém čtvrtečním zasedání 10. 4. 2008 v Bruselu přijal Evropský parlament poměrem hlasů 580:24:45 společné usnesení, které kritizuje postup Číny v Tibetu, Číny v oblasti lidských práv včetně závazků plynoucích z konání olympijských her.

Protesty, zatčení i mrtví

Parlament zčásti zmírnil přísnou rétoriku původního návrhu usnesení. Usnesení, které ve čtvrtek v souvislosti s Tibetem přijal, upozorňuje na to, že při protestech a demonstracích mnichů, jeptišek a obyčejných tibetských občanů proti čínskému útisku v Tibetu byly zatčeny či zabity desítky lidí. Konstatuje, že  v souvislosti s vyhlášením výjimečného stavu byly uzavřeny obchody a chrámy a do Tibetu se přesunuly z ostatních částí Číny stovky ozbrojených policistů a vojenských jednotek  Usnesení nejprve popisuje problematickou situaci v Tibetu i v samotné Číně a v druhé části na základě faktů vznáší kritiku za konkrétní chování čínské vlády a úřadů a vyzývá k nápravě.

Přímá kritika Číny, odsouzení brutálních represí

Parlament rozhodným protestem odsoudil jak brutální represi vůči Tibeťanům, tak veškeré násilnosti z jakékoli strany, k nimž v Tibetu došlo, a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí. Poslanci parlamentu vyzvali k okamžitému propuštění osob, které klidným protestem uplatňovaly své právo na svobodný projev. Také vyzývají úřady, aby předložily seznam zadržovaných, s nimiž se má zacházet v souladu s mezinárodním právem, přičemž se za všech okolností mají zdržet mučení. Výzva je nasměrována i k tomu, aby Čína plnila své závazky v oblasti lidských práv a práv menšin, jakož i v oblastech dodržování zásad právního státu.
Proto poslanci vyzývají čínskou vládu, aby zaručila odpovídající zdravotní péči zraněným Tibeťanům a právní pomoc zatčeným Tibeťanům.

Přímá kritika směřuje nejen na diskriminaci etnických menšin, kdy kupříkladu velká migrace čínských pracovníků bere Tibeťanům práci i půdu, nebo kvůli hrubé diskriminaci ve vzdělávání (tibetské děti se např. učí rodnému jazyku až jako druhému jazyku). Evropský parlament opakovaně a naléhavě žádá, aby Čína nezneužila olympijské hry k zatýkání disidentů, novinářů a aktivistů bojujících za lidská práva ve snaze zabránit konání demonstrací a zveřejňování zpráv, které úřady považují za kompromitující. V této souvislosti znovu vyzývá k okamžitému propuštění Chu Ťia, uznávaného aktivisty za lidská práva, odsouzeného ke třem a půl roku vězení za obvinění z podvratné činnosti. http://www.velkaepocha.sk/content/view/4860/39/

Blokování informací

Usnesení vyzývá jednak k zahájení otevřeného a nezávislého vyšetřování nepokojů i represí v Tibetu, a to pod záštitou OSN, a současně vyzývá Čínu, aby vydala trvalé pozvání k návštěvě Tibetu pro vysokého komisaře OSN pro lidská práva a pro další orgány OSN. Výzva směřuje také na čínské úřady, aby Tibet otevřely sdělovacím prostředkům a diplomatům, především zástupcům EU, a další naléhavé výzvy směřují proti cenzuře a blokování zahraničních webových stránek. Poslanci dále vznesli požadavek na propuštění všech novinářů, uživatelů internetu a disidentů publikujících na internetu, kteří jsou v Číně vězněni za uplatňování svého práva na informace.

Podpora návrhů dalajlámy

Samotné usnesení také pozitivně reaguje na návrhy dalajlámy. Ten ve vyhlášení z 6. dubna 2008 označil přehnanou reakci Číny na demonstrace v Tibetu za "kulturní genocidu", přičemž naléhavě vyzval Tibeťany, aby "postupovali nenásilnou cestou a na této cestě vytrvali, jakkoliv bude situace vážná". Dalajláma nepožaduje nezávislost Tibetu, ale vyhlašuje střední cestu skutečné kulturní a politické autonomie a náboženské svobody, čímž znovu potvrdil podporu územní celistvosti Číny. A to je postoj, který Evropský parlament podporuje. Proto parlament vyslovuje politování nad skutečností, že šest kol jednání mezi čínskými úřady a Jeho Svátostí dalajlámou nevedlo k žádnému výsledku, a žádá o bezpodmínečné zahájení konstruktivního dialogu s cílem dosáhnout celkové politické dohody, včetně udržitelného řešení, pokud jde o otázky kulturní a politické autonomie Tibetu, a náboženskou svobodu a skutečná práva menšin. Podporuje také prohlášení Jeho Svatosti, podle kterého je olympiáda vynikající příležitostí získat svobodu pro čínský lid. Parlament také opakovaně vyzývá radu, aby jmenovala zvláštního vyslance pro otázky Tibetu s cílem umožnit dialog mezi jednotlivými stranami a aby tato jednání po jejich obnovení bedlivě sledovala.

Olympijské hry, lidská práva a trest smrti

V usnesení je Čína vyzvána, aby dodržovala vlastní veřejné závazky, týkající se lidských práv a práv menšin, demokracie a právního státu, které sama vyhlásila během přijímání rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), které Číně umožnilo uspořádat olympiádu, a naléhavě žádá, aby Čína bez dalšího odkladu ratifikovala Mezinárodní pakt o občanských a politických právech - a to v každém případě před zahájením OH. Přímá výzva směřuje také k tomu, aby Peking zavedl moratorium na výkon trestu smrti podle rezoluce OSN. Evropský parlament dále naléhavě žádá Čínu, aby ukončila kontroly a posuzování olympioniků na základě jejich politických názorů a přestala vyhrožovat vyloučením z účasti na olympiádě těm, kteří nebudou souhlasit s oficiálním postojem čínské vlády.

Společný postup

Usnesení vyzývá předsednictví EU, aby se snažilo dospět ke společnému postoji EU, pokud jde o účast předsedů vlád a hlav států a vysokého představitele EU na zahajovacím ceremoniálu her, a možnost, že se jej nezúčastní v případě, že nebude obnoven dialog mezi čínskými úřady a Jeho Svatostí dalajlámou;
Usnesení žádá radu, a zejména její předsednictví, aby pozorně sledovaly události, dbaly na soudržnost společného postoje Evropské unie a dohlížely na uplatňování rozhodnutí přijatých v souladu s tímto postojem, a domnívá se, že diplomatičtí zástupci EU v Pekingu by měli vyvinout iniciativu k návštěvě tohoto regionu s cílem podat radě zprávu o současné situaci.

- bab -