Image
Image
Horní fotografii vydala vládní agentura Xinhua pro zahraniční média v době protestů. Muž s nožem, kterého svědkyně označila jako čínského policistu, převlečeného za Tibeťana, byl poté, co byla při manifestaci v Dharmasale odhalena jeho totožnost, čínskou agenturou vymazán. Spodní fotografie ukazuje tu samou scénu ze Lhasy, na které již muž s nožem chybí.
TÉMA: ZINSCENOVENÉ NÁSILÍ ČÍNSKÝM REŽIMEM
- Bývalý poradce generálního tajemníka KS Číny tvrdí, že čínský režim zinscenoval incident ve Lhase
- Čínsky režim zapletený do zinscenovania násilia v Lhase
- Propaganda, podvody a „násilí“ ve Lhase

Důkazů, které poukazují na fakt, že násilí ve Lhase bylo zinscenované čínským komunistickým režimem, přibývá.

Podle zpravodajského serveru G2 Bulletin, "Britská vládní agentura pro monitorování a odposlech (GCHQ), která elektronicky monitoruje polovinu světa z vesmíru, potvrdila dalajlámovo tvrzení, že agenti čínské LOA, převlečeni za mnichy, stáli za násilnostmi, které způsobily stovkám Tibeťanů zranění nebo smrt."

NY Times uvedly, že "zahraniční turisté i obyvatelé Lhasy, kteří se stali svědky násilností, byli omráčeni tím, co viděli. Nebo možná spíš tím, co neviděli - policii. Policisté se po úvodních šarvátkách stáhli do ústraní a bylo těžké je najít."

"Po telefonu nám jeden z mnichů řekl, že ostatní viděli policisty, kteří jevili větší zájem o natáčení nepokojů, než aby se jim snažili zabránit. 'Prostě se jen dívali. Snažili se natočit nějaké videozáběry a někteří z policistů také fotili", uvádí NY Times.

Opětovné vydání fotografie, na které chybí postava muže, který je podle očité svědkyně čínský policista převlečený za Tibeťana (na horní fotografii vpravo nahoře), by situaci, kterou mniši popsali, odpovídalo. Fotografii vydala agentura Xinhua poté, co byla totožnost muže odhalena, a čínské ambasády ji dále šířily. Tibeťané nadále obviňují čínský režim z falšování informací o tom, co se ve skutečnosti při protestech ve Lhase stalo.

30 mladých mnichů vtrhlo na tiskovou konferenci, kterou ve čtvrtek pořádal čínský režim pro zahraniční novináře v klášteře Jokhang ve Lhase. Podle reportéra USA Today Calluma MacLeoda, mniši na novináře vykřikovali: "Nevěřte jim. Podvádějí vás. Co vám říkají, jsou lži."

Podle dalajlámova překladatele Ngawang Nyendru existuje svědkyně, která viděla při násilnostech ve Lhase muže v tibetském oblečení, které si po „zatčení“ převlékl za čínskou policejní uniformu.

Reportér Chen Pokong (účastník studentského prodemokratického hnutí a následně politický vězeň) poukazuje na podobnost nepokojů z roku 1989 ve Lhase s těmi, které se odehrávají nyní. "Velmi se to podobá březnu 1989. Skupina mladých mužů ve věku kolem dvaceti let se při protestech chovala velmi organizovaně. Nejdříve křičeli hesla, pak spálili několik aut poblíž kláštera Ramoche, nakonec se vlámali do okolních obchodů a vykradli je. Některé z nich spálili."

„Celá akce se zdála být dobře připravena a koordinována, vše bylo uděláno velmi zkušeně. Na křižovatkách poblíž kláštera Ramoche byla předem připravena hromada kamenů stejné velikosti.  Každý z nich mohl vážit několik kilogramů. Tyto zázračně unikly pozornosti policie i tajných agentů, kteří zaplavili město“, Chen dodává.