tibet protest olympiada
Protestující Tibeťané vykřikují hesla na středeční akci v Novém Dillí, Indii. (AP/SITA)

Nové Dillí, Indie - 8. srpna se na místě Jantar Mantar v indickém Novém Dillí sešly tisíce Tibeťanů z různých částí světa, aby vyjádřili nesouhlas s chováním čínského režimu v himálajské zemi rok před začátkem olympijských her v Pekingu.

Podle webové stránky hlavního organizátora, Shromáždění tibetské mládeže (Tibetan Youth Congress), se akce zúčastnilo přes 20 000 Tibeťanů z Indie, Nepálu, Bhútánu a Severní Ameriky. Akce začala kolem 11. dopoledne, avšak účastníci již před startem průvodu začali skandovat hesla za nezávislost Tibetu a propuštění druhého nejvyššího náboženského vůdce pančenlámy, kterého čínský režim drží od roku 1995 na neznámém místě.

"Podstatou olympiády je rovnost, ale my v Tibetu rovnost nemáme. Čína si olympiádu nezaslouží, dokud není Tibet svobodný," uvedl Kalsang Godrukpa, předseda Shromáždění, pro agenturu Reuters. Ve svém projevu Godrukpa vyzval účastníky ke "stoprocentnímu nenásilí a trvání na pravdě".

Podobný průvod se uskutečnil i v New Yorku, kde přes Manhattan k čínskému konzulátu pochodovalo asi tisíc protestujících s tibetskými vlajkami a transparenty "Bojkot olympiády 2008" nebo "Nebude svoboda, nebudou hry 2008".

Tento den také pokračovala již 32denní hladovka čtrnácti aktivistů, kteří žádají po čínské vládě záruku občanských práv v Tibetu. Dnes hladovku ukončili, na výzvu duchovního vůdce dalajlámy a několika členů indického parlamentu, kteří včerejší akci podpořili. "Není pravděpodobné, že by prosté obětování životů dalších Tibeťanů přineslo pozitivní výsledky," citoval Jeho svatost ohledně hladovky TibetNet.

Čína obsadila Tibet v roce 1950, rok po nástupu komunistů k moci. Informační stránky svetbezkomunismu.cz uvádějí, že okupace území, které Čína považuje za své, si dodnes vyžádala 1,2 milionu obětí, většinu v šedesátých letech v době kulturní revoluce.

Organizace, které se zabývají tibetskou otázkou, a lidskoprávní organizace uvádějí, že v současné době čínská vláda omezuje svobody místních a potlačuje zdejší kulturu. Čína to odmítá s tím, že pomáhá v oblasti s rozvojem.