Bylinná medicína, bylinné lékařství, čínské lékařství, čínská medicína
Příprava bylinek. (ilustr. foto: Martin Walls/SXC)

Chinese Morning Post 1. srpna zveřejnil zprávu, že v provincii Kuej-čou, v oblasti, která je známá jako „tajemný stát“, existuje národnostní menšina, která dokáže pomocí bylinek „Chuan-chua“ („měnivka“) ovládat pohlaví budoucího potomka.

Zpráva uvádí, že bylinný lék podle neznámého receptu se hojně používá ve vesnici Čan-ling na jihovýchodě Kuej-čou. Vyrábí se z více než tuctu různých bylin. Pokud si žena vezme lék během druhého těhotenství, pohlaví dítěte bude opačné od toho prvorozeného.

A pohlaví jsou tady ve všech rodinách skutečně velmi vyvážená. Každá rodina má chlapce a dívku. Podle místní Kanceláře rodinného plánování statistika v obci Čan-ling mezi lety 1980 a 2005 ukazuje narození 94 chlapců a 93 dívek.

Přestože podivuhodný lék přitahuje pozornost mnoha domácích i zahraničních institucí a odborníků, recept zůstává tajemstvím. Mistři, kteří jej zdědí, jeho složení neprozradí. Věří, že by ztratil svou kouzelnou moc, kdyby se rozšířil mezi lidmi. Prastarý předpis se po mnoho generací předává podle přísných pravidel: „Pouze ženám, pouze v rodině,“ což znamená jen v jejich společenství.

Provincie Kuej-čou je pověstná záhadami a podivuhodnými zvyky. Jedna místní národnostní menšina má stále ještě svého „doktora - čaroděje“, který prý dokáže vodou, bylinkami a zaříkáním za pár dní vyléčit zlomeninu. Žárlivě střežené recepty na bylinou medicínu se zde stále mezi lidmi předávají a používají s neobyčejnými účinky. Místní říkají: „Vypadá to neuvěřitelně, ale tohle se tady opravdu děje.“

Zprávy o zvláštním léku pro maminky se objevily i na internetu. Na News.163.com k nim návštěvníci připsali stovky příspěvků. Jeden píše: „Něco podobného jsem viděl v Kuej-čou v dubnu 2004. Na stavbě tam jeden chlapík upadl a na ruce měl 10 centimetrů dlouhou ránu. Byla mu vidět kost a hodně to krvácelo. Řekl jsem mu, aby šel hned do nemocnice, ale on šel prostě domů. Když jsem ho viděl další den, měl to zacelené.  Řekl, že použil jen nějaké bylinky.“ O den později však byly příspěvky ze stránek odstraněny.