Image
Jeho svatost 14. tibetský Dalailáma zdraví desetitisícový dav v amrickém Chicagu 6. května 2007 (AP/SITA)

Nosí roucho, dává inspirující přednášky, má miliony následovníků po celém světě. Je také, podle jednoho čínského funkcionáře, částí spiknutí mezi teroristickými organizacemi, demokratickými státy a duchovními skupinami na rozštěpení Číny.

Je rok a něco před pekingskou Olympiádou a od chvíle kdy v roce 2001 Čína slíbila Hry hostit, se slovní útoky čínského režimu na adresu nejvyššího duchovního vůdce Tibetu, jeho svatosti Dalajlámy, trošku změnily.

"V době, kdy byly Hry Číně uděleny, MOV (Mezinárodní olympijský výbor) řekl, že to bude v Číně síla za dobrou věc, ale nezdá se, že by věci šly tímto směrem," říká Paul Bourke, prezident Tibetské rady v Austrálii. "Čína zamýšlí Olympiády použít na získání legitimity v mezinárodním společenství. Ale zároveň pokračuje v potlačování Tibeťanů a aktivistů za lidská práva v Číně."

Je s podivem, že mnoho západních vlád se podřídilo tlaku z Pekingu a nesetkali se s Dalajlámou, člověkem, který po útěku ze země v roce 1959 věnoval svůj hlas lidským právům v Tibetu.

Minulý měsíc belgická vláda požádala, aby se duchovní vůdce nezúčastnil mezinárodní tibetské konference. Další týden, během Dalajlámovy návštěvy v Austrálii, se premiér Howard nemůže rozhodnout, jestli se s ním má setkat. Avšak vůdce opozice Kevin Rudd potvrdil, že se s jeho Svatostí setká.

Minulý týden tajemník komunistické strany v Tibetu ve zvláště bizarním projevu Dalajlámu obvinil ze "spolčování se se silami za nezávislost Tchaj-wanu, islámským hnutím z východního Turkestánu, demokratickými hnutími a Falun Gongem ve snaze založit spojenectví na rozštěp vlasti."

Taková prohlášení vedou Paula Bourkeho k pochybám, zda vůbec národnostní menšiny, jako Tibeťané, budou cítit ducha Olympiády 2008.

"Zdá se, že Čína je ve svém pohledu na Dalajlámu vzdálená celému zbytku světa," uvedl. "Dalajláma je držitelem Nobelovy ceny za mír, je uznáván po celém světě jako veliký zastánce míru, soucitu a náboženské snášenlivosti."

Pan Bourke zpochybňuje upřímnost režimu, když na jednu stranu hází obvinění na Dalajlámu a na druhou stranu se setkává se svými zástupci kvůli debatám o budoucnosti Tibetu, používá tibetskou antilopu jako olympijského maskota a chystá cestu olympijské pochodně skrz Tibet.

"Co se týče zařazení kterékoli [národnostní] menšiny, záměrem Číny je skutečně jen je použít ke svým politickým cílům," říká Bourke.

Jak pozorovatel lidských práv Amnesty International pokrývá ve své letošní zprávě pokračující zatýkání buddhistických mnichů a jeptišek za vyjádření svého náboženského postoje, aktivity čínského režimu v Tibetu přitahují zájem ze zahraničí. Zpráva zahrnuje očitá svědectví střílení čínských pohraničníků na skupinu tibetských jeptišek, které se pokoušely přejít do Nepálu. Nejméně jedno dítě střelbu nepřežilo.