20090909-foto-podnikatel
Seriózní podnokatel. (Poodiekins/flickr)

Rád bych začal soukromě podnikat. Jaké kroky musím vykonat a na co je třeba  dávat si největší pozor při zakládání živnosti?

Úvod

Otázka je položena velice široce, proto se na ni pokusím odpovědět co možná nejpřehledněji a vymezím nejdůležitější podmínky, které by nás čekaly při zakládání živnosti.

Základní podmínky živnostenského podnikání jsou vymezeny především v zákoně č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon, dále jen „ŽZ“). Podle tohoto zákona se živností rozumí soustavná činnost, tj. nespadá sem činnost, která je provozovávána jen občas, provozována samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, tj. tím se rozumí to, že se nejedná o pracovní ani jiný obdobný poměr a poslední podmínkou je dosažení zisku. To znamená, že pokud zdarma vypomáháte např. sousedovi při opravě střechy, nespadáte pod režim ŽZ. Avšak některé činnosti jsou z působnosti ŽZ přesto vyloučeny, jedná se o činnosti vyjmenované v §3 ŽZ, např. restaurování kulturních památek, provádění archeologických výzkumů, nebo např. činnost lékařů, lékárníků, zdravotnických pracovníků, znalců, auditorů, architektů, bank, provozování rozhlasového a televizního vysílání a mnoho jiných.  Je to dáno specifickou činností těchto povolání, většinu podmínek upravují jejich profesní komory, které jsou zřízeny k dohledu nad touto činností, ale také i k ochraně zájmů jejich členů.

Zcela odděleně je upravena problematika pronájmu nemovitostí, bytů a nebytových prostor. V tomto případě se nejedná o živnost, ale o nájem, a při sjednávání práv a povinností vyplývající z tohoto vztahu by se postupovalo podle občanského zákoníku. Avšak v případě, že by vedle nájmu byly poskytovány i jiné než základní služby zajišťující řádný provoz nemovitostí, jednalo by se již o živnost a bylo by nutno navíc splnit podmínky i dle ŽZ.

Podmínky provozování živnosti

Živnost může provozovat fyzická i právnická osoba (společnost), pokud splní podmínky, které jsou stanoveny v ŽZ. Tyto podmínky se dělí na všeobecné a zvláštní. Mezi tzv. všeobecné podmínky provozování živnosti, které musí splnit každý, kdo hodlá podnikat podle ŽZ, patří:

  • dosažení věku 18 let
  • způsobilost k právním úkonům, a to v plném rozsahu. Touto způsobilostí se rozumí to, že je možné nabývat práv a brát na sebe povinnosti, vzniká v plném rozsahu zletilostí. Zbavit nebo omezit způsobilosti může jen soud, a to z důvodu duševní poruchy, podle toho, zda je přechodného nebo trvalého rázu.
  • bezúhonnost. Za bezúhonného se podle ŽZ nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin, v trvání nejméně jednoho roku. Nebo byl odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo trestný čin z nedbalosti, který souvisel s podnikáním.
  • doklad o tom, že nemáte žádné daňové nedoplatky. Tento doklad vyhotoví finanční úřad v místě, kde máte svůj trvalý pobyt.
  • a jako poslední nutnou podmínkou je doklad o tom, že nemáte nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Tento doklad vyhotoví Správa sociálního zabezpečení dle místa Vašeho trvalého pobytu.


Za zvláštní podmínky se řadí odborná nebo jiná způsobilost, avšak pouze v případě, pokud ji ŽZ k dané činnosti vyžaduje. O tom, ke které živnosti je tato odborná způsobilost vyžadována, bude pojednáno v oddíle týkajícího se jednotlivých živností. V případě, že podnikatel nesplňuje tyto zvláštní podmínky, je povinen ustanovit si tzv. odpovědného zástupce. Tento odpovědný zástupce odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování předpisů, a musí splňovat obecné i zvláštní podmínky provozování živnosti. Podnikatel s ním musí mít uzavřenou smlouvu o výkonu tohoto zastoupení, která se předkládá ke schválení živnostenskému úřadu. Přestane-li odpovědný zástupce tyto podmínky splňovat, je podnikatel povinen do 15 dnů ustanovit nového.

Druhy živností

A) ohlašovací živnosti

Tyto druhy živnosti mohou být provozovány pouze na základě ohlášení živnostenskému úřadu. Proto oprávnění k jejich provozování vzniká již dnem ohlášení, a není nutné čekat, až nám živnostenský úřad zašle příslušné živnostenské oprávnění. Avšak v praxi je většinou sjednán den, který chceme mít jako den zahájení činnosti a ten nám je pak také zapsán do živnostenského listu jako den zahájení provozování živnosti.
Ohlašovací živnosti se dělí na řemeslné, vázané a volné. Abychom zjistili, pod jaký druh naše zamýšlená živnost spadá, musíme se podívat do jednotlivých příloh ŽZ.

-   živnosti řemeslné – jejich výčet je obsažen v příloze č. 1 ŽZ. Zde je podmínkou již výše zmíněná odborná způsobilost, která se prokazuje buď výučním listem, vysvědčením o maturitní zkoušce nebo diplomem, také je zde podmínka určité délky vykonané praxe v oboru. Pokud není splněna některá z podmínek, tak právě k tomuto účelu slouží již výše zmíněný institut odpovědného zástupce. Pro ilustraci uvedu některé druhy řemeslných živností, řadí se sem např. kovářství, slévárenství, opravy karoserií, hodinářství, zpracování kamene, mlynářství, pekařství, kominictví, pedikúra, manikúra, kadeřnictví apod.

-    živnosti vázané – jsou uvedeny v příloze č. 2 ŽZ. Pokud je požadována pro tento druh živnosti odborná způsobilost, je uvedena v příloze. Z této přílohy vyplývá, že náplň práce těchto živností jsou již technicky náročnější.  Řadí se sem např. výroba a zpracování paliv a maziv, kde již je nutnou podmínkou vysokoškolské vzdělání v oblasti chemie a 3 roky praxe v oboru a určité odborné doklady. Pro představu bych dále uvedla např. provozování autoškoly, oční optika, průvodcovská činnost, psychologické poradenství, zpracování tabáku, nakládání s nebezpečnými odpady a mnoho dalších. Navíc je nutné splnit další podmínky, které jsou stanoveny dalšími zvláštními předpisy, např. ochrany zdraví při práci nebo také předpisy z oblasti životního prostředí apod.

-   živnosti volné – pro tyto druhy živnosti zákon nevyžaduje prokazování žádné způsobilosti, tj. ani odborné, ani žádné jiné. K získání tohoto druhu oprávnění postačí splnit pouze základní všeobecné podmínky. Je nutné si zvolit však takový druh živnosti, který je obsažen tentokrát nikoli v příloze ŽZ, ale v nařízení vlády č. 140/2000 Sb. Pro názornost uvedu, že se sem např. řadí takové živnosti, jako je např. výroba potravinářských výrobků, grafické práce, výroba obuvi, velkoobchod, správa a údržba nemovitostí, reklamní činnost a marketing a mnoho dalších.

B) koncesované

Tento druh živnosti může být provozován na základě tzv. koncesní listiny (obdoba živnostenského listu). Oprávnění k jejímu provozování však vzniká až dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese. Výčet těchto druhů živností je obsažen v příloze č. 3 ŽZ.

Nutnou podmínkou pro provozování koncese je také odborná způsobilost, která je stanovena ke každému druhu koncese zvlášť, navíc je také nutné, jako i v případě ostatních živností splnit podmínky uložené zvláštními zákony. Řadí se sem např. provozování střelnic, směnárenská činnost, taxislužba, služby soukromých detektivů, provozování cestovní kanceláře, oceňování majetku a další.


Tolik pustá teorie. A jak takový postup vypadá v praxi? Postup bych zvolila následující: První věcí, kterou musíte mít, je Výpis z rejstříku trestů ne starší tří měsíců. Požádat o něj můžete poštou, či osobní návštěvou instituce příznačně nazvané Rejstřík trestů. Osobní návštěva by byla samozřejmě nejrychlejším řešením. Pokud zvolíte postup zaslání poštou, tak je nutné zaslat tzv. ověřenou žádost o výpis z rejstříku trestů. Toto ověření zajistíte na městském úřadě, obecním úřadě či nějakém podobném místě, které je tímto jasně označeno. K tomu budete potřebovat poštovní kolek v hodnotě Kč 50,-, rodný list (pokud nejdete např. na matriku v místě bydliště) a občanský průkaz. Po ověření Vám pracovníci daného úřadu danou žádost odešlou. Zhruba po dvou týdnech je Vám výpis doručen na adresu uvedenou v žádosti.

Dalším krokem je vyplnění formuláře tzv. ohlášení živnosti pro fyzické osoby, které je nutné zanést na Živnostenský úřad, a to nejlépe ve spádové oblasti vašeho bydliště. A hlavně nesmíte zapomenout k žádosti připojit následující dokumenty  - výše popsaný výpis z rejstříku trestů, doklad o nezadluženosti vůči státu (získáte na finančním úřadě), ale pozor, dluhem může být i např. nedoplatek na daních, nezaplacená pokuta, apod. a doklad o bezdlužnosti na sociálním pojištění (vystavuje úřad České správy sociálního zabezpečení), avšak žádný z požadovaných tří dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce.

Za vyřízení zaplatíte správní poplatek 1000,- Kč, za každou jednotlivou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností je poplatek 2000,- Kč. Po ověření dodržení všech podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je vám úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vystavit živnostenský list a s ním i velmi důležité identifikační číslo (zkráceně IČ, dříve IČO).

A dále už je nutné splnit pouze tzv. ohlašovací povinnost. Ta spočívá v oznámení založení živnosti v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30-ti dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do osmi pracovních dnů).

Na Finanční úřadě ve spádové oblasti vašeho trvalého bydliště, se tedy budete muset zaregistrovat. Doporučuji předem založit nějaké bankovní konto, které budete používat pro podnikání. Plně vyhovující je např. konto u Živnostenské banky. Dále se Vás budou ptát, zda-li se chcete stát např. plátci DPH, jestli se chcete přihlásit k dani silniční, dani srážkové a zálohové apod. Pokud se rozhodnete k zaregistrovat, bude Vám přiděleno DIČ, které bude shodné s vaším rodným číslem s předponou CZ (např. CZ6765671212). Toto číslo se používá na daňových přiznáních, při úhradách daně, apod.

Posledním krokem je registrace na zdravotní pojišťovně a české správě sociálního zabezpečení. To je nutné absolvovat do 8 od data registrace na finančním úřadě. Tyto dvě instituce si pouze u Vás zaevidují změnu, stanoví výši pojistného a sdělí vám doporučený způsob jeho úhrady. Na sociálním úřadě navíc budou chtít rozhodnutí, jestli si chcete připlácet i na nepovinné nemocenské pojištění a rovněž vám přidělí variabilní symbol, který pak uvedete při každé platbě sociálního pojištění.

Na závěr bych povídání doplnila poznámkou k vedení účetnictví. Každá samostatně výdělečná osoba (podnikatel) se podle zákona o účetnictví stává samostatnou účetní jednotkou a je povinna vést průkazné účetnictví vypovídající o jejím hospodaření. Tyto osoby účtují podle § 9, zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb. v návaznosti na obchodní zák.č. 513/1991 Sb., § 37. Povinnost účetnictví je možné splnit třemi způsoby:

Jednoduché účetnictví – to vedou osoby nezapsané v obchodním rejstříku. Podvojné účetnictví - vedou jej osoby, které se dobrovolně zapíší do obchodního rejstříku podle § 3, zák.č. 513/1991 Sb. nebo osoby, které se musí zapsat do obchodního rejstříku povinně, tedy pokud výše jejich čistého obratu překročila v posledních dvou účetních obdobích částku 40 mil. Kč, což navíc zakládá povinnost nechat ověřit účetní uzávěrku auditorem. Záznamní povinnost - vedou osoby, které uplatňují výdaje (náklady) procentním podílem z příjmů podle § 7, odst. 9, zák.č. 586/1992 Sb. zákon o dani z příjmu.

JUDr. Nina Rydlová provozuje právnickou praxi v advokátní kanceláři paní Silvie Walterové a pro Velko Epochu pracuje jako externí dopisovatelka. Na dotazy čtenářů je ochotna odpovědět na telefoním čísle: 733 756 580 nebo na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čtěte také:

Česká právní poradna: Datové schránky – doručení dokumentu a zmeškání vyzvednutí

Česká právní poradna: Odpovědnost za vady u použitého zboží

Česká právní poradna: Odpovědnost za vady prodaného zboží