Image

Protestující se sešli na Staroměstském náměstí
(Foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Image

Průvod pokračoval přes Václavské náměstí (Foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Praha - "Už 17 let čeká Čína na samet", "Peking 2008 - olympiáda za ostnatými dráty", "Zastavme odebírání orgánů zaživa". Takovýmito a podobnými slogany se v pátek snažilo několik desítek aktivistů za lidská práva upozornit na současnou situaci v Číně. Cílem protestu bylo zejména upozornit na hrubé porušování lidských práv čínským komunistickým režimem a také na "rozsáhlé a násilné odebírání orgánů", kterému jsou podle nejnovějších zpráv vystaveni čínští vězni svědomí.

Akce, kterou pořádalo občanské sdružení Lidská práva bez hranic, začala v jedenáct hodin dopoledne na Staroměstském náměstí projevy několika z účastníků. Hlavním hostem protestní akce byl kanadský vyšetřovatel David Kilgour, který s kolegou Davidem Matasem sepsal zprávu z vlastního vyšetřování násilného odebírání orgánů čínským následovníkům duchovního hnutí Falun Gong. Ti jsou podle Kilgoura v současnosti nejohroženější skupinou mezi vězni svědomí v Číně, protože tamější komunistický režim je označil za "třídní nepřátele", kteří mohou být dozorci ve věznicích, ale i lékaři, podílejícími se na nelegálních transplantacích, kdykoliv zabiti bez jakýchkoliv následků. Další z hlavních mluvčích na akci vystoupila poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques,  jejímž prostřednictvím mohl David Kilgour vystoupit také na semináři "Násilné a rozsáhlé dobírání orgánů vězňům sědomí v Číně" ve Sněmovně českého Parlamentu.  Z dalších českých osobností promluvil i nezávislý publicista Jan Šinágl.

Image

Akci svým výstupem podpořila poslankyně strany Zelených Kateřina Jacques a bývalý Kanadský diplomat David Kilgour (Foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Účastníci následně přečetli výzvu Konfederace politických vězňů, která vybízí českou vládu, aby "při svých cestách do Číny nesledovali jen ekonomické a politické cíle, ale aby jednali také o dodržování lidských práv, zachování náboženské svobody a udržování demokracie". Na konci výzvy předsedkyně KVP Naděžda Kavalírová uvádí, "Pokud vaše sdělení označí čínští partneři jako lež, žádejte jako důkaz jejich pravdivosti povolení okamžité návštěvy míst, kde dochází k inkriminovaným zločinům."

Akci podpořil bývalý politický vězeň Jiří Gruntorád a zazněla také zdravice biskupa Václava Malého. K vyjádření svého stanoviska byla přizvána i jednatelka asociace Falun Gong pro Českou republiku.  

Průvod se dal do pohybu zhruba ve dvanáct hodin a za provolávání hesel "Zastavme vraždění", "Už žádné koncentrační tábory" či "Lepší svět bez komunismu" došel až k Pražskému hradu, kde se jeho účastníci rozešli.