Účastníci hladovky předváděli po boku transparentů o porušování lidských práv v Číně také meditační cvičení Falun Gongu  (Jan Lokos/Velká Epocha) Účastníci hladovky předváděli po boku transparentů o porušování lidských práv v Číně také meditační cvičení Falun Gongu (Jan Lokos/Velká Epocha)

Na dvě desítky demonstrantů z v Číně zakázaného duchovního hnutí Falun Gong zahájilo v sobotu 25. března před budovou Velvyslanectví ČLR v Praze dvacetičtyřhodinovou protestní hladovku. Cílem bylo upozornit na zločiny odebírání orgánů ještě živým následovníkům této meditační praxe v koncentračním táboře Su-ťia-tchun v Číně.

Kolem druhé hodiny odpolední se demonstranti přemístili od čínské ambasády do centra Prahy na Staroměstské náměstí. Vystavili transparenty „Tisícům praktikujících Falun Gongu byly zaživa odebrány orgány v koncentračním táboře Su-ťia-tchun v Číně“ a další informační plakáty svědčící o zločinech a mučení v čínských pracovních táborech.

„Během minulého týdne tři nezávislí svědkové potvrdili, že v nemocnici u koncentračního tábora Su-ťia-tchun v Číně dochází k operacím, při nichž jsou praktikujícím Falun Gongu, odebírány jejich orgány zaživa. Jejich těla jsou podle všeho ihned poté spálena v přilehlém krematoriu“, uvedla tisková mluvčí Asociace FG ČR Veronika Sunová. „Srovnání nenajdeme snad ani v nacistickém Německu. Tady jde vlastně o odebírání orgánů živým lidem, za účelem zisku“, dodává.

Následovníci Falun Gongu informovali kolemjdoucí, především zahraniční turisty, o současné situaci a pronásledování této duchovní discipliny v Číně. Hlavním tématem byl „tábor smrti Su-ťia-tchun“, kde podle slov aktivistů odebírají z téměř umučených, nebo težce zbitých „pacientů“ orgány jako jsou ledviny, játra nebo rohovky. Některé z obětí bývají údajně zpopelněny ještě zaživa.

Vystavené plakáty o zločinech v čínských pracovních táborech a mučení přitáhly pozornost mnoha lidí. (Velká Epocha) Vystavené plakáty o zločinech v čínských pracovních táborech a mučení přitáhly pozornost mnoha lidí. (Velká Epocha)

Lidé měli možnost podepsat petici adresovanou panu premiérovi Paroubkovi a české vládě, aby „důrazně kritizovala zločiny čínského komunistického režimu, pomohla zastavit hromadné zabíjení a odebírání orgánů v koncentračním táboře Su-ťia-tchun a vyzvala OSN k vyšetřování těchto zločinů a záchranné akci“. Výzvu během necelých dvaceti hodin podpořilo asi 350 lidí.

Situací v koncentračním táboře Su-ťia-tchun se nyní také zabývá organizace WOIPFG (Světová organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu) a také Harry Wu, zakladatel Laogai Research Foundation, který byl sám v čínském koncentračním táboře vězněn 19 let. Organizace Laogai Research Foundation vznikla za účelem odhalování brutality systému čínských pracovních táborů.