Praha - Předsednictvo ČSSD v neděli jednomyslně schválilo návrh na vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. Informoval o tom internetový server ČeskéNoviny.cz. Možností velké koalice se také zabýval v pořadu Otázky Václava Moravce předseda sociálních demokratů Paroubek.

Vláda velké koalice by podle Paroubka mohla fungovat dva roky, s tím, že by se Paroubek sám na vládě nepodílel, zůstal by ale předsedou své strany a zastával by nějakou ústavní funkci. Pokud by tato varianta uspěla a strany se dohodly, Paroubek by již nevyžadoval vlastní pokus o sestavení vlády.

Předseda ODS Mirek Topolánek však myšlenku velké koalice zamítá s tím, že si ji nepřejí členové jednotlivých stran ani voliči. Naopak Paroubek by takovou vládu za zradu na voličích nepovažoval, jak uvedl, pro něj by to byla spíše osobní zrada, protože sám tuto variantu zavrhoval; z toho důvodu by se prý také na takové vládě sám nepodílel.

ČSSD přišla s návrhem na velkou koalici poté, co prezident Klaus v pátek uvedl, že si nepřeje jmenovat premiérem politika, který mu přinese návrh vlády založený na hlasech přeběhlíků. Právě taková vláda by totiž vznikla, pokud by si předseda ČSSD dokázal naklonit jednoho či více členů bývalé trojkoalice.