ČÍNA - 30. září čínská pohraniční hlídka začala střílet na skupinu tibetských uprchlíků, kteří se pokoušeli přeběhnout do sousedního Nepálu. Až sedm lidí bylo zabito. Na incident upozornila skupina horolezců a tibetský láma žijící v Indii.

Podle organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet (MKT) horolezci na vrcholu hory Čcho Oju (asi 20 km západně od Mount Everestu na hranicích mezi Tibetem a Nepálem) zpozorovali čínskou pohraniční hlídku, jak střílí bez varování na skupinu Tibeťanů. Mezi uprchlíky byly i desetileté děti. Svědkové informovali MKT e-mailem přes satelit.

Rádio Svobodná Asie citovalo lámu ze severní Indie, že se 70 Tibeťanů pokusilo o překročení hranic, ale jen 43 se ve zdraví dostalo do Nepálu. Sedm lidí bylo zastřeleno, včetně jedné jeptišky a jednoho chlapce. Láma řekl, že jeho chrám ve čtvrtek 5. října provedl obřad za zemřelé.

O dalších třiceti uprchlících nejsou žádné informace. Místní zdroje tvrdí, že si je mohla odvést čínská tajná služba, protože poblíž místa , kde k incidentu došlo, byly ten den viděny vojenské vozy, včetně sanitek. Personál čínského konzulátu v Nepálu uvedl, že o události nevědí a v současné době jsou na dovolené.

Podle informací MKT se nebezpečnou cestou skrz Himaláje dostanou každoročně přes Nepál 2 až 3 tisíce Tibeťanů k sídlu tibetské exilové vlády v Indii.

Tibeťané se obvykle rozhodnou hledat svobodu v exilu poté, co prožili příliš mnoho útlaku od čínského komunistického režimu. Nepálská vláda pomáhá uprchlíkům do přijímacího střediska pro tibetské uprchlíky, kde se připravuje jejich převoz do Indie. Čínské orgány vždy proti těmto krokům nepálské vlády protestují a dávají najevo, že by uprchlíci měli být navráceni do Tibetu.