Image

29. července zastupitelstvo okresu Siao-šan, město Chang-čou povolalo tisíce lidí, včetně armády a policie, na demolici přes sto let starého kostela Tang-šan. Mnoho členů církve bylo zraněno a desítky zatčených jsou zadržovány na dosud neznámém místě. (Velká Epocha)

11. září byl  biskup Wu Čchin-ťing z farnosti Čou-č' v provincii Šan-si odveden veřejnou bezpečností. Místní katolíci říkají, že Wu byl do úřadu jmenován papežem, ale jeho jmenování nebylo odsouhlaseno představiteli Čínské komunistické strany (ČKS). Funkcionáři ČKS ho nejdříve přemlouvali a pak mu nařídili, aby vstoupil do "Čínské vlastenecké asociace katolíků", ale Wu odmítl. Pan Čang, člen Singpchingské katolické církve na farnosti Čou-č' a paní Meng, předsedkyně Singpchingké katolické církve na farnosti Čou-č', řekli v rozhovoru pro Velkou Epochu: "ČKS ovládá záležitosti náboženství a v Číně neexistuje svoboda vyznání. Skuteční věřící se musí scházet tajně a v ilegalitě. Biskupové jmenovaní ČKS slouží politikům a jejich cíle jsou úplně opačné než snahy Vatikánu."Reportér Velké Epochy zavolal na Úřad veřejné bezpečnosti v Čou-č'. Osoba u telefonu jakékoli zatčení popřela. Úřad pro náboženství kraje Čou-č' prohlásil: "Vzali jsme sem Wu Čchien-ťinga, aby mohl pár dní studovat; jakmile splní naše očekávání, necháme ho jít."

Personál veřejné bezpečnosti skákal přes zeď, aby zatkl biskupa

Pan Čang prozradil, že 11. září kolem 22. hodiny více než deset lidí z čouč'ského Úřadu veřejné bezpečnosti nečekaně přeskočilo zeď kostela, kde biskup Wu sloužil, a unesli ho. Když se Wu zeptal policie, proč byl zatčen, uhodili ho do tváře.

Policie z místa násilím odvlekla desítky mnichů a jeptišek. Čang řekl, že jednání vlády bylo protizákonné.

Paní Meng vyjádřila obavy o osud pana Wu. Řekla, že před deseti lety byl chycen biskup Fan z farnosti Čou-č' a dostal injekci jedovaté látky. Na následky této injekce zemřel v mladém věku. Doufá, že Biskupovi Wu se něco podobného nestane.

Komunistická strana zasahuje do náboženských záležitostí


Čang uvedl, že Wu Čchin-ťin byl jmenován Vatikánem do pozice biskupa loni v říjnu. Jeho totožnost však kvůli obavám z vládních úřadů nebyla zveřejněna do května 2006. Od května už sloužil mnoho mší jako biskup.

Čang prohlásil, že Státní úřad pro náboženské záležitosti slouží jen na sledování a tyranizování církví, ale samotným církvím k ničemu neslouží. Proto jsou skuteční biskupové pod největším tlakem. Když se příliš přiblíží vládě, zradí své hodnoty a mnoho věřících to pobouří. Když se vládě nepřiblíží, budou pod tlakem nebo i ztratí svobodu.

Proč ČKS jmenuje své biskupy?

Pan Čang se domnívá, že ČKS jmenuje své biskupy, aby soupeřila s Vatikánem na politické rovině, jelikož papež je duchovním vůdcem katolíků. Katolíci většinou věří, že biskupové zvolení vládou jsou nástrojem na využití vysokých postavení v církvi k politickým účelům. V klidných obdobích je obtížné vidět povahu takového člověka, ale v kritickém okamžiku se projeví tím, že zahodí principy církve a jedná ve prospěch vládnoucího režimu.

V Číně není svoboda vyznání

Čang tvrdí, že čínské vládní orgány vytvořily své vlastní náboženské předpisy, které vyžadují, aby byly veškeré náboženské aktivity schváleny vládou. Avšak podle chápání katolíků je to zásah do vnitřní svobody církve.

Poukázal na tvrzení ČKS o respektování svobody vyznání a lidských práv. Říká, že jsou to všechno lži a Číňané žádnou svobodu vyznání nemají. Věřící musí kontaktovat Vatikán tajně, protože se obávají možného zásahu ze strany vládních úřadů.

Dodal, že domácí katolíci jsou v těžké situaci, ale opravdoví katolíci se nevzdají, protože mají víru.