20121030 ucitelka
Snímek učitelky bez oprávnění Jen Jen-chung v mateřské škole v provincii Če-ťiang, jak zvedá malé dítě za uši, se šíří na internetu. 24. října byla propuštěna. (Weibo.com)

Fotografie, která ukazuje učitelku mateřské školky, jak tahá malého chlapce za uši a způsobuje mu tím bolest a nářek, vyvolala bouři kritiky mezi návštěvníky internetu po nedávném zveřejnění na jednom z populárních sociálních médií v Číně.

Snímek zachycující učitelku, která s úsměvem a taháním za uši vyvádí chlapce pryč, byl nejvyhledávanějším a nejčastěji komentovaným tématem na čínském mikroblogu Sina Weibo (čínský Twitter). Fotografii patrně pořídila kolegyně ze stejné školy, není však známo, zda tomuto jednání dobrovolně asistovala.

Po druhé během jednoho dne tak čínští uživatelé internetu prostřednictvím sociálních médií vyjádřili své rozhořčení nad případem týrání dětí ze strany učitele, neboť předtím se na stejném webu objevila zpráva o tom, že učitelka sedmdesátkrát zfackovala pětiletou dívku během půlhodiny školní výuky. Tatáž žena opakovaně bila ještě další čtyři děti.

Státem řízené sdělovací prostředky identifikovaly ženu na fotografii jako Jen Jen-chung, učitelku bez oprávnění z pobřežního provinčního města Wen-ling. Uvedly rovněž její slova o tom, že dítě týrala jen tak pro legraci.

Později byla tato žena propuštěna ze školy, jak sdělily místní noviny Wen-ling Daily, které uveřejnily tiskové prohlášení městského odboru pro vzdělávání. „Mateřské škole bylo nařízeno propustit učitelku Jen a sdělit tuto záležitost místní veřejné bezpečnosti,“ stálo v prohlášení.

Fotografie způsobila na internetu vlnu pobouření

Jeden z návštěvníků na webu Weibo řekl, že Jen je horší než zvíře, a vyjádřil obavu, že takové týrání by mohlo děti z mateřské školy traumatizovat a později jim způsobit latentní psychickou újmu.

Jiný z uživatelů zmíněného webu měl možnost s Jen hovořit a zjistit tak od ní, že není držitelkou oprávnění k výuce, a přesto však získala povolení ve škole učit. „Pokud máš známost [se školskými úředníky], můžeš práci ve školce dostat,“ prozradila.

Poté, co se snímek rozšířil po internetu, jeden z uživatelů Weiba podnikl průzkum s dotazem, zda lidé zažili fyzické týrání od svých učitelů. Mezi tři a půl tisíci účastníky více než 71 procent z nich uvedlo, že týráni byli.

Uživatel s přezdívkou “OooOubaoooO” prohlásil, že skoro každý den se v Číně objeví zpráva o únosu či týrání dítěte.

„A my jsme bezmocní s tím něco udělat. Co se to děje s naší společností?“ zabědoval.

V rozhovoru pro Epoch Times politický komentátor z televize NTD Wen Čao přisoudil vinu z fyzického týrání obecnému úpadku veřejných mravů v Číně.

Vidíme, jak se mezi lidmi v Číně obrovsky rozšířila lhostejnost a jak se rozbujely podvody a politické represe, které vytvářejí neklidnou situaci,“ uvedl. Podle něj to svědčí o tom, že lidé nejsou ochotni nabídnout pomocnou ruku nebo se postavit proti špatnému zacházení, ačkoliv když se něco takového převážně anonymním způsobem na internetu zveřejní, jsou lidé pobouřeni.

Korupční politické prostředí a sociální systém v Číně jsou hlavními činiteli morálního úpadku, protože jsou úzce propojeny s veřejným životem,“ řekl Wen.

Letos v červenci vzbudila na tomtéž webu veřejné pobouření fotografie zachycující dva osiřelé chlapce, kteří žili v nehygienických podmínkách, kde byli fyzicky týráni.

small United Kingdom