Image

(foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Dnes 14. září se Žerotínské náměstí před Masarykovou univerzitou v Brně na půl hodiny naplnilo duchem Sokola, Legií a prvorepublikových hodnot. 69. výročí úmrtí T.G. Masaryka si v Brně k soše prvního prezidenta ČSR přišlo připomenout na 150 lidí.

„Scházíme se tu pravidelně třikrát do roka,“ uvádí bývalý legionář Bohuslav Páral, který se také chopil úvodního slova programu. „Při výročí narození a úmrtí T.G. Masaryka (7. 3. a 14. 9.) a také 28.10.  při výročí založení první republiky.“  

Vedle sochy stojí v pozoru řada ustrojených sokolských bratří a sester ve slavnostních krojích. U mikrofonu se po proslovu starostky MČ Brno-střed dr. Hrubé střídají zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů a Sokolských žup, kteří především vyzdvihují význam a činy Masaryka v období tvoření a po vzniku první republiky, ale zároveň také jeho charakter jako politika a státníka.

„Přišli jsme si připomenout tohle smutné výročí, vzpomenout a vyjádřit poděkování za vše, co T.G. Masaryk pro svobodnou Československou republiku udělal,“ uvedl zástupce Českých bojovníků za svobodu  a Konfederace politických vězňů M. Esterka. „Masaryka jako politika a státníka nám v té době nezáviděla celá Evropa, ale celý svět!“

Řečníci také vzpomněli syna Tomáše G. Masaryka Jana, československého diplomata a politika, který by v tento den slavil 120. výročí narození.  „Ne tak významnými činy jako otec, ale stejně tak přispíval demokracii a svobodě v ČSR,“ dodává.

Po projevech zazněly písně Sokolského sboru z Židenic, včetně Masarykovy oblíbené „Teče voda, teče..“ , a svůj výstup sbor zakončil písní „Sláva tobě!“

Image

(foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Ke kladení věnců se kromě zmíněných organizací přidali také Legionářská obec, Univerzita obrany a zástupci  Strany socialistické.  

Od roku 1990 tyto akce pořádá Sokolská obec, vloni ještě za podpory Statutárního města Brna, které se však rozhodlo nadále podílet se na pořádání těchto akcí pouze při kulatých  výročích. Dále tedy většinu akcí „potáhne“ Sokol, jehož silné zastoupení zde bylo znát především z častého sokolského pozdravu „Nazdar!“, který je s patřičným důrazem a zřetelností slyšet především od starších členů.

„Rádi bychom těmito aktivitami přispěli k rozšíření povědomí o československé historii u mladších generací,  trochu jim přiblížili pojem vlastenectví,“ dodává Páral.  

Akce byla slavnostně zakončena československou hymnou v původním znění. Pro mnohé, především pamětníky, a těch tu byla většina, to byla chvíle nostalgie, dojetí, ale také odhodlání - předat odkaz prvorepublikových hodnot dalším generacím. Lidé ještě chvíli důstojně v tichosti postáli, někteří se slzou v oku, než se vydali zpět do ruchu velkoměsta.