Image

Menšinová vláda ODS Mirka Topolánka dnes nezískala důvěru ve sněmovně Parlamentu a musí podat demisi.

 
- Projev předsedy vlády Mirka Topolánka při žádosti o důvěru
 

Praha 3. října – 122 dní po volbách. Menšinová vláda ODS Mirka Topolánka dnes nezískala důvěru v dolní komoře Parlamentu a musí podat demisi. Ze 195 poslanců vládu podpořilo pouze 96, 99 bylo proti. Topolánek uvedl, že vláda podá demisi příští týden. Prezident se vyjádřil, že nového premiéra jmenuje až po senátních a komunálních volbách.

Do hlasování o důvěře vstupovalo 195 poslanců. Vládu očekávaně podpořili členové ODS, 6 poslanců Strany zelených a 10 lidovců.  Avšak ani hlas Mirka Topolánka, který vypároval nemocnou poslankyni ČSSD Lenku Mazuchovou, by nestačil na získání důvěry. Před hlasováním místnost opustili 3 poslanci KDU-ČSL Libor Ambrozek, Ladislav Šustr a Miroslav Kalousek.

Rozhodnutí sněmovny není podle premiéra překvapením, věří, že druhý pokus bude úspěšnější. Další tahy jsou však v rukou prezidenta.

Klaus, který je právě na návštěvě Singapuru, uvedl, že výsledek do jisté míry očekával a že jej respektuje. Další kroky učiní až po návratu do Česka. Možností se nyní naskýtá několik – prezident může znovu pověřit Topolánka, někoho z ODS, Paroubka, nebo dokonce nepolitika. Jednou z variant, kterou připustil prezidentův tajemník Jakl, také je, že se prezident pokusí iniciovat jednání politiků o vytvoření přechodné vlády a předčasných volbách. To by uvítali především ODS a Zelení, kteří tuto variantu prosazují.

"Sestavili jsme vládu, která měla důvěru veřejnosti, která byla sestavena z odborníků a která mohla dovést republiku k předčasným volbám,“ uvedl Topolánek. „Teď to bude složitější, ale já to nepovažuji za neúspěch," řekl novinářům. Po podání demise chce začít vést diskusi o nové vládě se zástupci všech politických stran.

Šéf sociální demokracie Paroubek čeká na svou šanci. Tvrdí, že on by většinu hlasů na rozdíl od Topolánka sehnat dokázal. "Předpokládám, že bude podle litery a ducha ústavy pověřen ten, kdo bude schopen předložit většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. Jestli se to povede panu Topolánkovi, nevím, ale já bych na jeho místě už nebyl takovým optimistou," dodává.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš by druhou šanci sestavení vlády věnoval sociálním demokratům, “protože byla druhou nejsilnější stranou ve volbách".  Vlasta Parkanová z KDU-ČSL k variantě sestavování vlády Paroubkem řekla: „Byl by to možná dobrý test, který by mu srazil hřebínek. Možná že by zjistil, že není tak silný, jak si myslí, a potom by byl vstřícný k nejrůznějším vyjednáváním," dodala. Předseda Strany zelených Martin Bursík by preferoval úřednickou vládu, na které by se shodly všechny demokratické strany. Neměla by se opírat o hlasy komunistů a měla by zemi dovést k předčasným volbám.