Vítězná ODS (35,4%) bude sestavovat vládu, Jiří Paroubek neunesl porážku ČSSD a hledá právní cestou způsob, jak zpochybnit výsledky voleb, komunistům klesl volební výsledek oproti minulým volbám z 18,5% na 12,8%, KDU-ČSL zůstávají v parlamentu se sedmi procenty a novou silou, která ve sněmovně zasedne s 6 mandáty je Strana zelených.

Vítězná ODS a ne příliš radosti

Na první pohled mohl být šéf ODS Mirek Topolánek s výsledkem voleb spokojen. Ten pro ODS, jak uvedl, znamenal nejvyšší podporu voličů od roku 1992. Přesto však při patovém výsledku, kdy pravice i levice mají po sto mandátech, bude těžké vytvořit fungující vládu.

Parlament se zazelená

Největší radost volební výsledky rozhodně přinesly Martinu Bursíkovi a jeho Straně zelených, kteří se stali prvními „zelenými“ v parlamentu nejen u nás, ale také v celém bývalém východním bloku.

Zklamání zaznamenaly KSČM a KDU-ČSL, jejichž podpora výrazně klesla. Předseda Křesťanských demokratů Kalousek svaloval vinu na vysokou volební účast, Vojtěch Filip trochu vyhýbavě pukazoval na to, že KSČM je stále třetí nejsilnější stranou na politické scéně České republiky. Chladně přijímali průběh výsledků voleb také ve štábu Sociální demokracie, kde předběžné výsledky ukazovaly nejdříve osmiprocentní odstup na vedoucí ODS a v závěru již tříprocentní.

Předseda ČSSD Paroubek neunesl porážku, hrozí žalobou

Manipulace, zastrašování, srovnávání s rokem 1948, útoky na představitele ODS a média -  tímto se oháněl Paroubek, po zjištění své volební porážky. „Prověříme možnost podat žalobu na neplatnost voleb u Nejvyššího správního soudu, a to bezodkladně. Zdůrazňuji, prověříme.“, uvedl.

Není zvykem, aby prezident vystoupil dvakrát za večer na tiskové konferenci. V tomto případě to bylo však nezbytné. Václav Klaus ve svém druhém vystoupení okomentoval plamenný projev Jiřího Paroubka, „Před půldruhou hodinou jsem byl spolu s miliony občanů naší země svědkem vystoupení předsedy ČSSD Paroubka, který neunesl prohru ve volbách a nebyl schopen přijmout svou porážku. Jeho výroky, kterými tyto volby přirovnal k únoru 1948, jsou něčím, co v naší zemi nemělo nikdy zaznít. Jsem tím naprosto šokován, nemohu se s tím smířit a nesmířím se s tím.“  

Dále uvedl, že věří, že Paroubkovo vystoupení není stanoviskem celé ČSSD, kterou stále považuje za demokratickou stranu. Respektuje volební výsledky a v pondělí se setká s předsedou vítězné strany.

Nová vláda 

Odborníci se shodují, že sestavení nové vlády nebude jednoduché. Jednou z variant je utvořit „stočlennou pravicovou koalici“ ODS - KDU-ČSL - SZ, která poté může usilovat o hlas některého z opozičních poslanců. Po výstupu Paroubka, ve kterém zpochybnil demokratičnost voleb a napadl ODS z neregulérnosti kampaně, místopředseda Ivan Langer uvedl, že velká koalice ODS a ČSSD je prakticky vyloučená.