Britannia kotví v Portsmouth, Velká Británie v r. 1968 (Flickr/Stu Smith); královna Alžběta s kontraadmirálem sirem Robertem Woodardem (snímek z muzea Royal Yacht Britannia)
Britannia kotví v Portsmouth, Velká Británie v r. 1968 (Flickr/Stu Smith); královna Alžběta s kontraadmirálem sirem Robertem Woodardem (snímek z muzea Royal Yacht Britannia)
Skotská metropole stojí za návštěvu sama o sobě. Podle mne je Edinburgh jedno z nejkouzelnějších měst Evropy, a i když ve městě nebudete zrovna v období proslulého srpnového festivalu Fringe, na nedostatek atrakcí si nelze stěžovat.

Jednou z nich je královská plachetnice Britannia zakotvená v doku na okraji Edinburghu. Od roku 1997, kdy bylo plavidlo vyřazeno z provozu, slouží loď jako muzeum.

britannia 2
Posádka si při cestě do Afriky v r. 1961 užívá vzácné chvilky volna pro slunění na palubě; britská královna Alžběta II. hovoří při lodní párty s námořníky z Britannie. (snímek z muzea Royal Yacht Britannia) 

Prohlídka je zpracována poutavě, kdy sestupujete po palubách od té horní až hluboko do jejího nitra. Našince jistě potěší, že elektronický průvodce, kterého „nafasujete“ při placení vstupného, je v češtině.

britannia 3
Princezna Anne se svým prvním manželem Markem Phillipsem jsou vítáni na palubě Brittanie při svých líbánkách; Královská plachetnice byla hodně vytížena. Nákres ukazuje roky a místa, která loď služebně navštívila. (snímek z muzea Royal Yacht Britannia) 

Interiéry byly navrženy a vybaveny vkusně tak, aby tento skromný plující palác připomínal venkovské sídlo a aby se v něm členové královské rodiny cítili příjemně. Loď byla dokončena roku 1953, rok po nástupu mladé Alžběty na britský trůn, a jak ona, tak její manžel, princ Filip, se podíleli na zařizování interiérů.


Vyrazit si lodí nebylo jen tak. Urozenou rodinu doprovázela početná posádka čítající nějakých 300 osob, od námořníků (přezdívaných Yotties) přes služebnictvo až po lékaře a detektivy a každý se snažil, aby se královna a další členové královské rodiny cítili na lodi jako doma. Líbanky si na plavidle užili mimo jiných i princezna Diana s princem Charlesem, kteří vypluli do Středozemního moře.

britannia 4.jpg
Malí princ Charles a princezna Anne drhnou palubu královské jachty. (snímek z muzea Royal Yacht Britannia) 

Loď byla často využívána také k oficiálním státním návštěvám. V tom případě bylo třeba nabalit tuny zavazadel včetně královských klenotů nebo minerální vody Malvern, z níž se královně Alžbětě připravuje její čaj. Na palubě bylo dokonce místo pro královský Rolls Royce.

britannia 5
Ložnice a pracovna královny Alžběty II. Pokoj byl propojen s ložnicí jejího manžela. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Důraz na precizní obřadnost byla zachován i na moři. Ostatně na lodi bylo hoštěno několik význačných hostů, např. američtí prezidenti Ronald Reagan nebo Bill Clinton.

britannia 6
Lodní zvon; lůžka posádky lodě. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

britannia 7
Přijímací pokoj pro státní návštěvy. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Na vodu byla Britannia spuštěna roku 1953 jako poslední z řady královských plavidel. Sloužila až téměř do konce roku 1997 a za dobu provozu na ní pracovalo přes tři tisíce námořníků.

britannia 8
Strojovna lodi vždy byla a dodnes je udržována v perfektním stavu. (Ondřej Horecký / Epoch Times)


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.