Mladá rodinka sýčků. (ČSO)
Mladá rodinka sýčků. (ČSO)
Ornitologové právě připravují podrobnou zprávu o průběhu letošního hnízdění sýčků obecných, jejichž stavy u nás klesly na kritickou úroveň. 

Od dárců z veřejnosti se dohromady sešlo více než 750 000 Kč na kofinancování sasko-českého přeshraničního projektu ATHENE, tedy ochrany sýčků v jejich jádrovém území – Ústeckém kraji. Podařilo se také zajistit prostředky z Ministerstva pro místní rozvoj. To tedy znamená, že kofinancování tříletého projektu (který trvá do roku 2020) bude zajištěno.

„V souladu s přísnými podmínkami projektu musíme stávající finanční výzvu ukončit,“ upozorňují ornitologové, „protože bylo dosaženo potřebné částky na kofinancování, a do projektu nelze přijímat peníze navíc. Naše práce pro sýčky v ústeckém kraji je tedy finančně zajištěna.“

Co bude dál?  

„To ovšem neznamená, že na ochranu sýčků nejsou potřeba další finanční zdroje. Věnujeme se jim totiž i jinde, např. hned v sousedním středočeském kraji, který není do projektu ATHENE zahrnut.“

Otevřena nová výzva

ČSO otevírá novou výzvu nejen na ochranu sýčků i za hranicemi Ústeckého kraje, ale  i na širší  ochranu ptáků venkovské krajiny. Ukazuje se totiž čím dál více, že chceme–li chránit sýčky, musíme chránit zemědělskou krajinu jako celek.

„O to se již léta snažíme, práce našich zemědělských specialistů patří mezi naše klíčové činnosti, a vzhledem k závažnosti tématu je nutno ji posílit,“ říká Lucie Hošková z ČSO, koordinátorka péče o dárce.

Zemědělská krajina je v katastrofálním stavu, místo malebné a pestré venkovské krajiny plné života jsou téměř všude jen obrovské chemizované sterilní lány. Dříve běžní ptáci, včetně sýčků, skřivanů, čejek, koroptví, ale i třeba motýli nebo zajíci ubývají rekordním tempem. Záchrana zemědělské krajiny je boj s větrnými mlýny, resp s mocnými protivníky.

„Nejen, že vyvěšujeme zabezpečené budky pro sýčky, vyhledáváme a značíme hnízda čejek nebo motáků, aby nedošlo k jejich zničení, domlouváme pásové seče (pro pestřejší lokality), ale také vyjednáváme s úřady dotace na přírodě šetrné hospodaření. Statkářům pak radíme, jak tyto dotace využívat a přitom hospodařit  s ohledem na přírodu. Již jsme získali řadu statkářů na naši stranu. Čím více jich bude, tím živější bude zemědělská krajina – (nejen) pro sýčky, ale i pro lidi.“


ZJISTĚTE VÍCE, JAK DÁLE POMÁHAT SÝČKŮM A DALŠÍM POLNÍM A LUČNÍM PTÁKŮM! VRAŤME SPOLEČNĚ ŽIVOT DO ZEMĚDĚLSKÉ KRAJINY!



S pomocí veřejnosti bude ČSO moci nejenom cíleně chránit hnízdiště ohrožených ptáků, ale také vyjednávat s úřady dotace pro přírodě šetrné hospodaření.


„Sedlákům pak vysvětlíme, proč a jak tyto dotace využívat, aby hospodařili lépe pro přírodu a přitom se ziskem,“ sděluje ČSO.


Čtěte také: Sýček je ptákem roku. Veřejnost na jeho záchranu vybrala statisíce


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.