Jordan Peterson. (Screenshot / Epoch Times)
Jordan Peterson. (Screenshot / Epoch Times)

Jordan Peterson, kanadský klinický psycholog a profesor psychologie na univerzitě v Torontu, v rozhovoru s deníkem The Epoch Times hovoří o získávání moci prostřednictvím politiky identity a o absurdnosti regulování sociální spravedlnosti.

V této části rozhovoru Peterson naráží na myšlenku, že stát je usměrňován etikou jednotlivce. Jednotlivec má tedy vnitřní hodnotu a ta hodnota je založena na tom, že jednotlivec má schopnost vytvářet z chaosu řád. „A v tom jsme totožní s bohem, což bylo lidem vtisknuto už na počátku věků. Tak to stojí v našich základních mytologiích, je v tom kus pravdy a když o to přijdeme, tvrdě na to doplatíme,“ říká Peterson.

Podle Petersona se právě toto stalo za vlády komunistických režimů ve světě, kdy došlo ke zhroucení morální základny, která je křehčí, než by se mohlo zdát. Oživovat způsoby, které se v minulosti hrubě neosvědčily, může podle Petersona jen někdo, kdo vůbec neví, co se tehdy dělo. „Možná, že je to tím, že historické vzdělání lidí je všeobecně tak strašlivě nedostatečné, že už je to skoro jako zločin. Nebo jim na tom prostě nezáleží, a říkají si tím o problémy,“ míní Peterson.

Proudy neomarxismu

Podle Petersona došlo k téměř nepozorovanému rehabilitování dříve odsouzeného marxismu, který se ukryl do nového pozlátka – postmodernismu, který podporuje politiku identit.

Marxismus, který se následně rozvíjel a rozšiřoval do marxismu-leninismu a komunistických režimů, přivodil smrt nejméně 100 milionů lidí. Zločiny komunismu dosud nebyly plně odhaleny a zdokumentovány a jeho ideologie ve světě i nadále přetrvává.

Epoch Times publikuje sérii dokumentů a reportáží, v nichž se snaží odhalovat historii a přesvědčení tohoto hnutí, které od doby svého vzniku proslulo tyranií a ničením.

Více o Jordanovi Petersonovi * Wikipedie * Facebook * WEB *


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také: 

Jordan Peterson hovoří o principu tolerance, standardech a zodpovědnosti (video – část 5.)

Jordan Peterson hovoří o iluzi nedosažení „skutečného komunismu“ (video – část 7.)