Policista stojí 5. března 2016 před Velkou síni lidu v Pekingu. (Fred Dufour / AFP / Getty Images) Průkaz s fotografií paní Sun Čchien. (The Epoch Times)
Policista stojí 5. března 2016 před Velkou síni lidu v Pekingu. (Fred Dufour / AFP / Getty Images) Průkaz s fotografií paní Sun Čchien. (The Epoch Times)
Kanadská občanka zůstala uvězněna v Číně za svoji duchovní víru, ale její matka je odhodlána hledat spravedlnost uvnitř čínského soudního systému.

Matka paní Sun Čchien se pokoušela podat v Číně obvinění proti pekingským policejním orgánům za uvěznění a mučení své dcery. Nejvyšší prokuratura v Pekingu však dosud odmítala připustit podání stížnosti, natož se případem hlouběji zabývat.

Sun Čchien (51 let) je kanadská občanka, která žije ve Vancouveru. Je zakladatelkou pekingské společnosti Leadman Biochemistry. Dostala se do žebříčku Hurun Report mezi nejbohatší lidi v Číně v období od roku 2012 do roku 2016.

Poté, co se v roce 2014 začala věnovat meditační praxi Falun Gong, zotavila se z chronických zdravotních obtíží, kterými trpěla. Podle jejích slov se zbavila deprese, bušení srdce a problémů s játry. Rodinní příslušníci o ní říkají, že se díky cvičení a morálním principům Falun Gongu stala více tolerantní a milou osobou.

Protože na území Číny komunistická strana Falun Gong nechávala od roku 1992 poklidně existovat, rychle se rozšiřoval a v roce 1999 se podle vládních průzkumů Falun Gongu věnovalo na 70 miliónů Číňanů, což o 10 milionů přesáhlo tehdejší počet členů komunistické strany. Praxe byla ve stejném roce předsedou strany zakázána.

Vzhledem k rostoucí popularitě v devadesátých letech se čínský režim začal obávat, aby si Číňané nezačali myslet, že učení Falun Gongu je přitažlivější než ideologie strany, a zahájil po jeho zákazu v roce 1999 celostátní pronásledování jeho příznivců. Milióny lidí byly zatčeny, vězněny a mučeny v pracovních táborech, vězeních a záchytných centrech.

Sun podnikala pravidelně pracovní cesty mezi Vancouverem a Pekingem. 19. února 2017 pobývala ve své rezidenci v Pekingu, když se k ní vlámalo více než 20 bezpečnostních agentů, převrátili její byt „vzhůru nohama“ a odvezli ji s sebou.

Od té doby byla vězněna v Prvním záchytném středisku v Pekingu, zařízení, o němž je z výpovědí známo, že brutálně zachází se zadrženými.


sun-qian-miistryne-zahranici-kanadaKanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová během slyšení ve sněmovně 17. května 2017 prohlásila, že její povinnosti vůči kanadským občanům uvězněným v zahraničí, včetně paní Sun Qian, jsou závažné. více zde


Právní zástupce paní Sun později sdělil, že jí v záchytném centru svázali ruce a nohy ke kovové židli, aby se nemohla hýbat. Policejní důstojník jí poté nepřetržitě stříkal do očí a tváří pepřový sprej, zatímco ostatní důstojníci ji bili a kopali. Podrobnosti o jejím případu zveřejnily webové stránky Minghui.org, které již více než patnáct let informují o průběhu perzekuce následovníků Falun Gongu v Číně.

O průběhu jejího zadržování bylo dále zjištěno, že jí po dobu třinácti dnů 24 hodin denně byla na ruce umístěna pouta a nebylo jí dovoleno vyměnit si oblečení, které bylo podle všeho nasáklé pepřovým sprejem. Celá procedura znamenala bolesti z mučení pepřovým sprejem a spoutání rukou za zády jí znemožnilo si rukou protřít oči, přičemž oblečení nasáklé pepřem jí stále uvolňovalo do dýchacích cest a očí silně dráždivé látky.

Právníci, kteří zastupují případ Sun, prohlašují, že její pronásledování a pronásledování dalších následovníků Falun Gongu za jejich víru je v rozporu s čínským právem.

„Čínské soudy nikdy neprokázaly, jakou implementaci zákona následovníci Falun Gongu porušují,“-  I-jang Sien, Human Rights Law Foundation

Čínské úřady v těchto případech často implementují článek 300 čínského trestního zákona. Článek 300 konkrétně uvádí: „užívání kacířského náboženství k podkopávání provádění zákona“. Tento značně vágní právní předpis, který čínský režim vydal a používá především ke stíhání praktikujících Falun Gongu, je podle právníků nesmyslný a rovněž právně neplatný. I-jang Sia, starší ředitel oddělení výzkumu a politiky právnické nadace Human Rights Law Foundation, považuje článek 300 a jeho interpretace za právně neplatné, neboť jsou v rozporu s článkem 36 čínské ústavy.

Článek 36 zaručuje čínským občanům náboženskou svobodu. Když režim používá právní předpisy zaměřené na následovníky Falun Gongu, „není to prosazování zákonů, ale páchání represivní politické kampaně“, říká I-jang Sia.

Čínský režim se podle I-jang Siena také nemůže opřít o žádné právní předpisy, které opravňují jeho vládní úřady nebo stranické orgány k identifikaci toho, co nazývají jako „kacířské náboženství“, a proto „Nejvyšší lidový soud a Nejvyšší lidový prokurátor nemají pravomoc definovat, co je kacířské náboženství ve výkladech zákona, tím méně mohou oprávnit jiné odbory k tomu, aby tak učinily“.

„Kromě toho čínské soudy nikdy neprokázaly, jakou implementaci zákona následovníci Falun Gongu porušují,“ uvedl I-jang Sia.

Matka paní Sun Čchien se 11. září 2017 nejprve pokoušela případ předložit prokurátorovi, ale její pokus nebyl úspěšný. Zkoušela to tedy znovu prostřednictvím právníka 14. září a podala trestní oznámení na Úřad veřejné bezpečnosti v okrese Čchao-jang v Pekingu, který je zodpovědný za zatčení paní Sun a její zadržování v Prvním záchytném centru, kde je s ní v současné době špatně zacházeno. Prokurátor znovu odmítl stížnost přijmout.

Rodina zadržované paní Sun stále apeluje na kanadskou vládu, aby jí pomohla.


Článek by sestaven s pomocí reportáže Joana Delaneyho.

Přeložil Milan Kajínek. Zdroj: small United States



Související články:

Další skandál: Čína unesla kanadskou miliardářku do vězení za to, že se věnuje meditační praxi Falun Gong (video)

USA: Ministr zahraničí Tillerson kritizoval Čínu za mučení a věznění věřících

Annie Yangová utekla z Číny, ve vězení z ní chtěli vymlátit její víru

Nejnebezpečnější práce v Číně