09392016-hraicka-propast1
Mirek Lukáš v Jihozápadní chodbě Hranické propasti. (Petr Vaverka / hranickapropast.cz)
Průzkum na Hranické propasti proběhl 27. září 2016. Akci pořádali členové společnosti ZO 7-20 Hranický kras, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, pracoviště Olomouc, příslušníci odboru speciálních potápěčských činností a výcviku Policie České republiky a také tým Bartolomieje Gryndy z firmy Gral Marine, která zapůjčila na hloubkový průzkum dálkově řízeného podvodního robota s obsluhou. Ten dosáhl hloubky 404 metrů a musel průzkum ukončit z důvodu dosažení konce vodícího kabelu.

Geologové však uvádějí, že dno jeskyně se může nacházet v hloubce 700 až 1 000 metrů. Usuzují tak podle chemického složení a teploty vody, která se od hladiny po hloubku asi padesáti metrů pohybuje v rozmezí 16 až 19 stupňů. Viditelnost vody je velmi proměnlivá, někdy je vidět jen na jeden metr, jindy až na padesát metrů. Voda je minerální, obsahuje oxid uhličitý. Hranický kras je unikátní v tom, že na rozdíl od většiny krasových útvarů nevznikl leptáním vod prosakujících z povrchu, ale výrony termálních pramenů z hlubin.

Speleolog Michal Guba z České speleologické společnosti ZO 7-20 Hranický kras na Facebooku k tomuto objevu vydal zprávu, ve které svůj objev detailně popisuje.


Zdroje: 1, 2