Prezident Si Ťin-pching během proslovu na summitu G20 v Chang-čou, Čína, 5. září 2016. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)
Prezident Si Ťin-pching během proslovu na summitu G20 v Chang-čou, Čína, 5. září 2016. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)
Chu Šu-li, zakladatelka pekingské finanční a obchodní mediální skupiny Caixin, nedávno publikovala článek, v němž volá po „vybudování nových vztahů mezi byznysem a státem“.
 
Článek z 18. září vyšel méně než týden poté, co úřady nechaly pozatýkat na 400 národních a provinčních zákonodárců v severovýchodní provincii Liao-ning. Jeho vydání je považováno za přesně mířenou narážku, provedenou mediální osobností s úzkými vazbami na současné vedení komunistické strany, oznamující příchod nové politiky.

„Vytvoření optimálního prostředí pro podnikatele vyžaduje více než jen příznivou politiku. Musí zde být... konzistentní ekologie,“ napsala Chu Šu-li. „Což konkrétně znamená rozvíjení reforem vládního systému a akceleraci budování demokracie a vlády práva.“

20161002-cina2
Chu Šu-li, zakladatelka pekingské finanční a obchodní mediální skupiny Caixin, 25. října 2011. (ChinaFotoPress / Getty Images)
Caixin, založený v roce 2010, není sice státní médium, ale obecně se má za to, že je napojený na Wang Čchi-šana, šéfa vnitrostranického disciplinárního úřadu a jednoho ze sedmi členů Stálého výboru politbyra, vrcholného orgánu čínského režimu.

Wang působí několik posledních let jako pravá ruka současného prezidenta Si Ťin-pchinga při razii proti korupci. Jako šéf Ústřední komise pro disciplinární inspekci nechal pro korupci vyšetřovat a potrestat tisíce úředníků .
 
Během protikorupční kampaně byl Caixin použit jako mediální kanál pro zveřejnění proběhlých zatčení a výsledků vyšetřování provedených Wangovým úřadem společně s odhalováním obrovského majetku nashromážděného nepoctivými způsoby a zabaveného zatčeným úředníkům.

Politický komentátor Li Tchien-siao z newyorské televize New Tang Dynasty míní, že přihlédneme-li k faktickému spojení mezi Caixin a Wang Čchi-šanem, je možné nahlížet na článek z 18. září jako na politický vzkaz, jak pro veřejnost, tak pro politické rivaly prezidenta Si Ťin-pchinga, zejména ve světle legislativní čistky.

13. září bylo sesazeno 45 zástupců provincie Liao-ning v Národním lidovém kongresu z důvodu dosažení pozic pomocí úplatků a dalších ilegálních prostředků. Několik set dalších delegátů provinčního kongresu provincie Liao-ning bylo rovněž odstraněno ze stejných důvodů.

„Liao-ningský případ kupování hlasů otřásl celou zemí,“ píše Chu Šu-li v článku, kde o celé věci hovoří jako „lekci k ponaučení“ a také zmiňuje relativně slabý ekonomický stav a „nezdravou politickou situaci“ celého severovýchodního čínského regionu, kde se provincie Liao-ning nachází.

20161002-cina3
Wang Čchi-šan působí několik posledních let jako pravá ruka současného prezidenta Si Ťin-pchinga ve vedení Ústřední komise pro disciplinární inspekci. Během funkčního období nechal vyšetřovat a potrestat tisíce úředníků za korupci. Peking, 5. března 2014. (Feng Li / Getty Images)

Komentátor Li Tchien-siao míní, že celá situace přihoršuje předsedovi Národního lidového kongresu Čang Te-ťiangovi, který zároveň sedí v sedmičlenném Stálém výboru politbyra. Čang Te-ťiang je rovněž politickým rivalem současného prezidenta a je spojován s neoficiální mocenskou frakcí exprezidenta Ťiang Ce-mina, který udržoval svůj nemalý vliv ještě deset let po skončení jeho funkčního období na začátku roku 2000. Mnozí z dosud zatčených úředníků byli spojenci Ťiang Ce-mina.
 
„Si Ťin-pchingovo vedení se snaží omezit Čang Te-ťianga,“ řekl Li Tchien-siao s výhledem na nadcházející 18. národní sjezd komunistické strany. Toto je poslední plenární zasedání před 19. sjezdem strany plánovaným na příští rok, kdy bude oznámeno personální obsazení volných pozic. Komentátor Li Tchien-siao míní, že Si Ťin-pching chce navrhnout své lidi a znemožnit Čang Te-ťiangovi dosadit svoje spojence.

Éra exprezidenta Ťiang Ce-mina se vyznačovala silným růstem korupce. Podnikatelé byly vyzváni, aby vstoupili do strany a prokázali loajalitu výměnou za politickou ochranu. Pokud se tato éra díky masivní vnitrostranické čistce opravdu chýlí ke konci, je to jistě důvod k optimismu.


Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United Kingdom