Předseda Mao Ce-tung (vlevo) a bývalý čínský premiér Čou En-laj v roce 1945. (AFP / Getty Images)
Předseda Mao Ce-tung (vlevo) a bývalý čínský premiér Čou En-laj v roce 1945. (AFP / Getty Images)
Režim doufá, že „dobude veřejné mínění přesvědčivými a inspirujícími příběhy historických úspěchů Strany“, oznámil na zasedání Státní rady Číny 6. července 2016 historik komunistické strany.

Ale spíše než věrnou dokumentací historie působení komunistické strany v posledních 95 letech na území Číny se bude Čang Šu-ťün, zástupce ředitele Stranického historického výzkumného centra, zabývat glorifikací, a vyhýbat se faktům vytvářejícím „negativní dojem“.

Historie strany zahrnuje takzvanou kulturní revoluci, Velký skok vpřed nebo stíhání intelektuálů a další kampaně, během nichž byly v dobách míru zavražděny miliony Číňanů.

Komunistická strana i v moderní době udržuje kontrolu nad médii, v nichž zkresluje řadu historických událostí včetně průběhu druhé světové války a role, kterou komunistická strana hrála.

Předpokládá se, že tímto způsobem se Strana pokouší formovat veřejný a intelektuální pohled na svoji historii.

Známým příkladem odhalení temné historie komunistické strany jsou přednášky populárního pekingského učitele Jüana Tcheng-feje, jehož živé a animované přednášky odsoudily zakládajícího vůdce komunistické strany Mao Ce-tunga, který řídil takzvaný Velký skok vpřed a kulturní revoluci. Učitel Jüan Tcheng-fej označil Mao Ce-tunga jako netvora podobného Hitlerovi.


Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; originální článek: small United States