Památník původně stával v městském parku v Chebu. (vojensko.cz)
Památník původně stával v městském parku v Chebu. (vojensko.cz)
V Karlovarském Kraji, poblíž Žandova u obce Dyleň, se pojednou objevilo sousoší, které má připomínat ostrahu hranic. Pohraničník s věrným psem je pro některé obyvatele ČR nostalgickou vzpomínkou, jak jsme „bránili svoji republiku“ nebo „jak jsme si republiku rozvracet nenechali“.

Čtyřmetrovou sochu zapůjčila na neomezenou dobu chebská radnice, vytvořena byla národním umělcem Janem Hánou, jak 12. 7. publikovaly Halo noviny. V 50. letech minulého století socha stála v městském parku v Chebu, kde nahradila původní památník americkým vojákům.

Vztyčena byla letos 11. července znovu u západní hranice, na které umíraly stovky lidí, ať už těch, kdo chtěli přejít hranici, anebo těch, kdo ji měli povinnost hlídat.

„Sochu na ´pomník´ pohrobkům PS (pohraniční stráže) k tomuto účelu propůjčili radní města Chebu (ČSSD, ODS, ANO a KSČM), neboť tato je majetkem města Chebu. Obrovský pohraničník je zde prezentován jako úcta obětem strážců hranic, čímž dochází k naprostému zvrácení posouzení předešlé doby komunismu, popření role vrahů a umožnění jakési jejich společenské satisfakce a dokonce glorifikace,“ sdělují autoři petice, která na radních Chebu požaduje navrácení sochy nazpět do depozitáře.

O tom, zda je správné, aby u bývalé západní hranice, kde umíraly stovky lidí, stála čtyřmetrová socha pohraničníka se samopalem a psem, nazvaná Na stráži míru, diskutovali v Českém rozhlase Milan Richter, předseda Národní rady Klubu českého pohraničí, a Adam Drda z Post Bellum.

Milan Richter obhajuje navrácení sochy, která byla po sametové revoluci vyhozena a později skončila v depozitáři s argumentem, že – sametová revoluce byla ve skutečnosti „kontrarevolucí“. Navrácení sochy se zúčastnilo několik set lidí z pohraničí. Sousoší je symbolem věrné oddané služby pohraničníků, o jejichž těžké službě nikdo moc neví, dodal Richter.

Adam Drda z Post Bellum říká, že socha nebyla původně spontánním výtvarným dílem, ale spíše součástí totalitní propagandy.

„Je to nadlidská socha vojáka se psem, vytesaná v totalitních dobách jako symbol ostrahy státní hranice. Smyslem ostrahy bylo, aby nikdo nemohl sem a hlavně nikdo ven z klece socialistického státu,“ sděluje ing. Jiří Kotek, zastupitel města Karlovy Vary a dodává: „Tito ´strážci hranic´ totiž zavraždili stovky lidí, kteří se hranici pokusili překonat (500). Další stovky přeživších dopravili do věznic a další tisíce osob, příbuzných s oběťmi a zadrženými, uvrhli následně do režimní nemilosti."