Bršlice kozí noha, plevel nebo lék. (wikipedie)
Bršlice kozí noha, plevel nebo lék. (wikipedie)
Zahrádkáři tuto rostlinu nesčetněkrát prokleli, protože zbavit se jí jako plevele vyžaduje nevídanou vytrvalost. Bršlice  kozí noha, nazývaná také kerhák nebo kerhátek, vytváří rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností, a když ji zahradník vyrývá, musí velmi pečlivě její oddenky z půdy vybírat, jinak bršlice vzápětí vyrazí znovu.

Jde o velmi vytrvalou rostlinu, dorůstající výšky až 0,4 m, bílé květenství má formu okolíku, oddenky jsou velmi houževnaté.  Vyskytuje se na většině území ČR, ve vlhčích místech zahrad, přednost dává polostínu a půdě obohacené dusíkem. Jakmile zakoření v zahrádce, majitel ji nejčastěji vítá s nelibostí. Její hranatá lodyha vyhlíží, že by mohla chutnat leda tak kozám.

Moudřejší však vědí, že rostlina je použitelná nejen v kuchyni na přípravu chutného pokrmu, ale dá se s ní i léčit.

Bršlice jako zelenina v kuchyni

Brzy zjara, když ještě nemáme dost zeleniny, můžete sesbírat její mladé listy, než rozkvetou, a připravit z nich salát, zeleninovou polévku nebo také boršč. Polévka uvařená z listů se chutí vyrovná běžné zelné polévce. Z listů je lepší před vařením stáhnout pokožku. Přidávat je lze do karbanátků, nádivek, špenátu a jakýchkoliv dalších zeleninových pokrmů. Znalci potvrzují, že chutná skvěle.

Někteří zahrádkáři se s ní skamarádili a pěstují ji jako jedlou rostlinu. Ukázalo se také, že v mladých lístcích se nachází i vitamín C. Protože dorůstá velmi rychle, kdo ji chce mít stále čerstvou, doporučuje se pravidelné vysečení starších výhonků srpem, a pak máme po ruce skoro vždy mladé výhonky

Léčivo na podagru

Využívány jsou oddenek a listí. Její latinské jméno podagraria napovídá, že účinné látky míří proti dně nohou – podagře. Používá se i při dalších bolestivých onemocněních. Obklad z rozdrceného listí má zklidňující účinky, pomáhá na zanícené rány, hemeroidy, na bolavé klouby.

Řada jejích prospěšných látek podporuje vylučování a rozpouštění solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha) a pomáhá vylučovat soli z ledvin. Kůra formou nálevů je doporučována pouze na několik dnů, dlouhodobě se nemá užívat!

Chemické složení kozí nohy není zcela jasně známo, uvádí se jen, že obsahuje organické kyseliny, hořčiny, třísloviny, silice,  tanin, prchavý a mastný olej a vitamín C.
 
Je bršlice plevelem?

To závisí na našem rozhodnutí. Můžeme věc obrátit a udělat si z růstu bršlice v zahradě prospěch. Být velkorysí si však dovolit namůžeme, vzhledem k její bujnosti a rozpínavosti je růst bršlice třeba regulovat, aby nám nepohltila celou zahradu.