Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem (vlevo) a premiérem Wen Ťia-paem na zasedání 18. národního kongresu Čínské komunistické strany v Pekingu, listopad 2012. (Feng Li/Getty Images)

Čínský režim prohlašuje, že otázky genocidy v Tibetu a genocidy stoupenců Falun Gongu (Fa-lun kungu) jsou banální otázky, které Západ zpolitizoval a nafoukl, a že on se opravdu upřímně snaží být dobrým.

Kdo ovšem měl tyto otázky zpolitizovat, když s těmito tématy přicházejí především samotné oběti této genocidy? Když se k nim západní mocnosti pod tlakem peněz a diplomacie ČLR otáčejí zády, obrátili se alespoň na španělský soudní systém a zažalovali čínský režim za genocidu.

Španělský soud provedl podrobné přezkoumání, uznal žaloby jako odůvodněné a přizval obviněné vysoké čínské úředníky, aby se přišli hájit. Dorazil však někdo z čínských úředníků ke své obhajobě, podal někdo z nich důkazy o nevině a vyvrátil tuto obžalobu?

Pokud je pravda na straně čínského režimu a jeho úředníků, nebylo by nejsnadnější zaplatit cestu do Španělska a zaplatit nějaké právníky a před celým světem ty soudní procesy vyhrát? Neočistilo by to jejich jméno?

Nic takového se ovšem nestalo. Jediné, co čínský režim udělal, bylo vyvinutí extrémního diplomatického a ekonomického tlaku na Španělsko. Podle následných události se zdá, že si režim nějak zaplatí nebo vynutí ukončení soudního procesu. Je toto jednání nevinného člověka? Jsou toto standardní kroky práva a spravedlnosti? Není to nepokryté ovlivňování soudního procesu nezákonnou cestou?

Ukázalo se, že španělský soudní systém se nenechal ovlivnit ani vládou, ani čínským velvyslanectvím, a vydal předvolání pro obviněné úředníky. Jedinou možností zůstalo, že by španělský parlament mohl odhlasovat změnu zákona, který by umožnil soudní proces zrušit.

Čínský režim zřejmě razí názor, že pokud celý svět pod tlakem prohlásí, že je čínský režim v pořádku, bude to pravda bez ohledu na to, jaká je skutečnost. Když někdo zabije člověka a potom ostatní zastraší a podplatí, aby řekli, že je nevinný, nebo aby stáhli žaloby proti němu, a oni ten hanebný čin přijmou a udělají to, bude potom tento člověk nevinný? Nestanou se potom i oni spolupachateli a zločinci?

Je zřejmé, že nikdo z čínského režimu se do Španělska obhajovat nepřijede, ale dá-li spravedlnost, jednoho dne budou moci všechny přesvědčit o svojí nevině. Pokud ovšem nevinní jsou. Důkazy mohli podat už dávno a nemuseli se snažit zastavit soudní proces.