20131110-caj
Abyste získali z čaje to nejlepší, používejte čaj sypaný a správnou teplotu vody. Na snímku se japonský čaj sencha přelévá do pohárku. Japonské čaje se louhují při nižších teplotách než jejich čínské protějšky. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

 

Čaj, po vodě nejčastěji konzumovaný nápoj na světě, má historii dávnou jako čínská kultura. V průběhu dějin kvůli němu docházelo na různých kontinentech ke kontroverzním situacím, vypráví se o něm, že je v něm kouzlo dlouhověkosti, pro básníky a vypravěče je zdrojem inspirace. Pro některé jedince je příprava čaje uměním, jehož vypilování trvá dlouhá léta.

Ať už jste v pití čaje nováčci, znalci nebo jen někdo, kdo se chce o tomto nápoji dozvědět víc, máme pro vás pět tipů, jak z něj vytěžit co nejvíce.

1. Čaj sypaný a čaj v sáčcích

Často mě udiví počet lidí, co říkají, že jim čaj nechutná, hlavně ten zelený, protože je „moc hořký“. Na oplátku se jich zeptám, jaký zelený čaj pijí oni, na což odpovídají: „Ani nevím, prostě zelený čaj ze sáčku.“

Rozdíl v kvalitě sypaného a baleného čaje je jako rozdíl mezi párkem v rohlíku a filet mignon. Čaj ze sáčku sice uhasí vaši žízeň, ale až na výjimky, jsou chuť a kvalita slabé. Proč je mezi nimi takový rozdíl?

Když farmáři prodávají čaj, nejdřív prodají ten nejkvalitnější. Neporušené čajové lístky nemají téměř žádné přimíchané stonky, zato jsou plné bílých pupenů. Také jejich cena je nejvyšší. Čím víc pupenů v usušených lístcích uvidíte, tím lépe, protože pupeny dodávají čaji sladkost a nejvíc zdravotních přínosů.

Poté, když se prodá nejkvalitnější čaj, farmář prodává ten o třídu horší s polámanými listy a přimíchanými stonky, kde není moc pupenů. Nakonec mu na dně koše zůstanou zbytky, které se smetou na hromádku a prodají za nejnižší cenu. Tato nejhorší třída čajů končí v čajových pytlících.

2. Příprava sypaného čaje

Jak tedy připravit čaj, abyste z něj dostali to nejlepší? Existuje pět hlavních druhů čaje a všechny pocházejí ze stejné rostliny, camellia sinensis. Jsou to bílý, zelený, oolong, černý a pu-erh.

Já zpravidla používám o trošku víc lístků a nechám je louhovat kratší dobu. Tím získám plnou chuť se všemi zdravými účinky a lístky mohu zalít ještě podruhé anebo potřetí. Dobré množství je větší lžíce sypaného čaje na 300 ml vody. U oolongu vám stačí lžička, protože je těžší.

Teplota vody a doba luhování se mohou značně lišit podle typu čaje a jeho množství. Pokud vám nevadí hořčí chuť a chcete zvýšit zdravotní účinky čaje, nechte ho prostě louhovat déle, než vidíte v přehledu níže.

Berte však v potaz, že jestli budete čaj louhovat víc než jednou, účinky budou pořád stejné, jako byste ho louhovali poprvé déle.

  • Bílý čaj:  75 – 80 stupňů Celsia na 2 ½ až 3 minuty 
  • Zelený čaj:  82 - 85 stupňů na 2 ½ minuty 
  • Japonské zelené čaje:  65 - 75 stupňů na 2 minuty
  • Oolong:  90 – 93 stupňů na asi 3 minuty
  • Černý čaj: 95 - 100 stupňů na asi 1 ½ minuty (osobně preferuji světlejší černé čaje, aby byly sladké. Pokud chcete silnější nálev, luhujte déle.)
  • Pu-erh:  100 stupňů na 2 ½ minuty 

Při použití uvedených dávek a časů budete moci stejné čajové listy luhovat přinejmenším 2 – 3 krát. U oolongu platí, že čím kvalitnější je, tím víckrát ho můžete louhovat. Oolong má navíc nejlepší chuť po druhém nálevu, protože lístky se začínají rozvíjet až po prvním nálevu. Někteří znalci první nálev oolongu vylévají úplně.

3. Kvalita a nákup

Často slýchám lidi, jak se mě ptají, proč se zelený čaj Dračí studna prodává za cenu od deseti dolarů (200 Kč) do 50 dolarů (1000 Kč) za 50 gramů.

Špičkový čaj se podobá špičkovému vínu. Láhev cabernet sauvignonu vás může stát deset dolarů, ale také stovky dolarů podle toho, z kterého ročníku pochází.

Stejně jako víno, i čaj se sklízí, sbírá a zpracovává mnoha různými způsoby a pochází z různých farem. Nemusíte za čaj utrácet stovky dolarů, abyste z něj získali účinky, které nabízí. Nicméně platí pravidlo, že čím víc zaplatíte, tím lepší kvalitu, chuť a čerstvost dostanete.

Chuť čaje ovlivňují nadmořská výška a podnebí. Camellia sinensis se zpravidla pěstuje ve výše položených oblastech a u těch nejkvalitnějších čajů pěstitelé řeší v den sklizně také faktory, jako rosa a mlha, sluneční svit a mraky a dokonce rychlost větru, protože všechno tohle ovlivní výslednou chuť čaje. Také denní doba, kdy se čaj sbírá, chuť ovlivňuje.

Malé čajové farmy, kde se čaj zpracovává ručně tradičními metodami, mají vždycky vyšší ceny, protože se zpravidla nacházejí ve vyšších nadmořských výškách a sklizeň je tu obtížnější. Samozřejmě, že kvalita je vždy velmi vysoká. Velké komerční a státní farmy, kde se čaj zpracovává ve velkém množství a pomocí strojů, mají ceny nižší, stejně jako je nižší kvalita produktu. Pěstují totiž v nižších nadmořských výškách, kde se rostlina snáze sklízí.

Kde tedy můžete zakoupit nejlepší čaje? Obvykle je to tak, že běžné obchody s potravinami prodávají masově vyráběné čaje a obchůdky specializující se pouze na čaj nebo zdravou výživu nabízí vyšší kvalitu i služby. Zaměstnanci těchto krámků toho většinou vědí o čaji hodně a dokáží vám fundovaně poradit.

4. Na co je každý z čajů dobrý

Každý druh čaje má pro lidské tělo jiné příznivé účinky. Při výběru byste proto měli zvážit jak chuť, tak funkci čaje.

Bílý 
Nejméně zpracovávaný a s největším obsahem antioxidantů. Ví se o něm, že může předcházet vzniku rakoviny a také pomáhá ochlazovat tělo.

Zelený 
Zelený čaj také pomáhá ochlazovat tělo a je přírodním detoxifikátorem. Obsahuje aminokyselinu teanin, která pomáhá zlepšovat koncentraci a paměť.

Oolong 
Oolong pomáhá snižovat krevní tlak, napomáhá úbytku váhy a zlepšuje zažívání.

Černý
Černý čaj pomáhá oteplovat tělo, zlepšuje zažívání a obsahuje také nějaké antioxidanty, ovšem ne tolik jako čaj bílý. Je to dáno vyšším podílem zpracování.

Pu-erh 
Pu-erh pomáhá snižovat cholesterol a pomáhá rozkládat tučná jídla v těle, pakliže ho pijete hned po jídle.

5. Roční období

Většina lidí neví, že se v Číně tradičně pily různé druhy čaje podle toho, jaké roční období právě bylo. Tady je krátký přehled ročních období a čajů, které jsou pro ně nejvhodnější.

Jaro:  Je nejlepší pro všechny čerstvé nové čaje, které se v tomto období právě sklidily.

Léto:  Je nejlepší pro bílé a zelené čaje, protože tyto pomáhají tělo ochlazovat a udržovat rovnováhu čchi v těle během horka.

Podzim:  Oolong a černý čaj jsou nejlepší, protože jak se snižuje teplota vzduchu, čaje pomáhají tělo zahřát. Černý čaj s trochou kozince (bylina) uleví vašim plicím při chřipkách a nachlazení.

Zima:  Černý čaj je dobrý na zahřání těla. Přidejte do něj kousek skořicové kůry a pár kuliček goji a máte přírodní prostředek pomáhající oběhu krve a čchi v těle. Trocha cukru zmírní bolest v krku a předejde kašli.

 

Benjamin Chasteen je certifikovaný čajový odborník, který o čaji také vyučuje.

small United States

 

Čtěte také:

Druhy čaje a na co který zabírá

10 způsobů, jak lze použít čaj