20131024-sedmikraska
Sedmikráska. (Vulkano/Wikimedia Commons)

Květy sedmikrásky bývaly odjakživa skromnou ozdobou našich zahrádek. Chudobkou je nazvána snad pro svou jednoduchost a prostotu, se kterou zdobí zelené trávníky, z nichž její kvítka září bílou a narůžovělou barvou.

Vyskytuje se v celé Evropě až po Kavkazské pohoří. Miluje slunné prostranství, svoji tvář otáčí za sluncem podobně jako slunečnice.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) nejen zdobí, ale také léčí. Je vytrvalou rostlinou z čeledi hvězdnicovitých a současně jediným českým zástupcem rodu sedmikráska (Bellis). Žlutý střed květů obklopují okvětní plátky, jež svým tvarem mírně připomínají vyplazený jazýček. Květinka kvete od února do listopadu, je odolná vůči mrazíkům do -15 ◦ C.

Sbírají se květy, stonek se odštípne jeden až dva centimetry pod květem. Květy se používají vnitřně i zevně. Obsahují látky, které napomáhají látkové výměně v játrech.

Chudobka dobře působí na choroby jater i žlučníku. Pomáhá i při zánětlivých onemocněních dýchacích cest; napomáhá vykašlávání. Odvar se také může kloktat při zánětu hrdla nebo dásní. Celkově účinkuje protizánětlivě.

Pro zevní použití je vhodná jako přísada do koupele i na obklady. Účinkuje hojivě na rány a vředy.

Chudobka se také dá jíst. Můžeme ji trhat a pojídat jen tak, nebo ji přidat v kuchyni do zeleninových salátů. Z listů se vaří také špenát. Květ může být ozdobou pokrmů a polévek.

Podobně jako se vyrábí pampeliškový med, lze udělat i sedmikráskový.

Odvar: Jednu lžičku sušených květů zalijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Pijeme dvakrát denně. Její mírné účinky napomáhají odkašlávání.

Lidové názvy: devaterník, babička, hladověnka, chudobka, jiskérka, husí kvítko.

 

20131024-sedmikraska2
Sušené květy sedmikrásky. (Z. Danková/ET ČR)

 

Rubrika: Léčivé byliny