20131019-nasa
Technik si prohlíží kosmický satelit během mediální prezentace Astrotech Space Operations ve městě Titusville na Floridě. (NASA/Troy Cryder)

 

Nadcházející konference NASA o technologiích Keplerova vesmírného teleskopu se nebudou moci účastnit vědečtí pracovníci z  Číny. Vychází to z nového federálního zákona, jenž byl schválen letos v březnu. Vyplývá z něj, že žádný čínský občan nemůže vstoupit do objektů budov NASA.

Tato konference je považována za výjimečnou událost, kde se akademičtí pracovníci, specializující se na hledání planet mimo naši sluneční soustavu, mohou angažovat. Není tedy divu, že zákaz samotný vyvolal řadu reakcí.

Anglické noviny The Guardian informovaly, že několik předních vědců z oboru se rozhodlo tuto konferenci bojkotovat.

Návrh zákona, na kterém je zákaz založen, byl podán kongresmanem Frankem Wolfem. „Myslím, že kongresman Wolf udělal správnou věc a čínská vláda nejspíš využije naivity amerických akademiků, kteří přirozeně zaujímají negativní postoj,“ prohlásil Greg Autry, autor knihy Death by China.

„Ironií toho všeho ovšem je, že všechny informace ohledně kosmického vývoje v Číně jsou před Američany přísně chráněny. Čínská politika je o omezování svobody lidí,“ doplňuje Autry.

Zákon, díky kterému vešlo nařízení v platnost, narazil v minulosti na odpor. V květnu roku 2011 nebylo dvěma čínským novinářům povoleno se účastnit vesmírného startu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Čínská tisková agentura Sin-chua poté vydala článek obviňující Wolfa z úmyslného ničení spolupráce mezi Čínou a USA.

Důležité je i zmínit fakt, že když se v tomtéž roce rozhodl Úřad pro vědní a technickou politiku jít proti tomuto federálnímu nařízení, jeho rozpočet byl snížen o 32 procent.

Wolf obhajoval své stanovisko před americko-čínskou komisí v květnu 2011. Poznamenal, že čínské vesmírné programy jsou vedeny Čínskou lidově-osvobozeneckou armádou (ČLOA) a prohlásil, že USA nemá pražádný zájem s nimi na rozvoji vesmírného programu spolupracovat.

Znepokojení nad vesmírnými plány Číny odstartovalo v roce 2007, kdy Peking bez jediného varování zničil jeden ze svých satelitů pomocí pozemní protisatelitní zbraně vystřelující raketu země-vzduch.

Později se na WikiLeaks objevila zpráva popisující americkou reakci na tento incident. Američané vyzvali Čínu, aby předložila pádný argument pro sestřelení svého satelitu. Ta ovšem žádnému státu světa neposkytla rozumnou odpověď.

 

„Měli bychom přivítat Čínu ve vesmíru v  momentě, kdy má civilizovanou vládu, která je hodna reprezentovat lidské bytosti. Právě teď tomu tak není.“ - Greg Autry, autor knihy Death by China

 

Zpráva dále uvádí, že Spojené státy zastavily spolupráci s Čínou na vesmírných programech z důvodu „nedostatečné transparentnosti ze strany Číny v  celé řadě kosmických aktivit“.

Čína od té doby vyvinula a testovala několik dalších protisatelitních zbraní. O té poslední informovaly 2. října webové stránky The Washington Free Beacon. Podle serveru otestovala Čína na konci září novou tajnou satelitní zbraň, pracující na konceptu spolupráce tří satelitů vybavených mechanickými pažemi, které zachytí další satelity.

V  roce 2013 vydal Pentagon zprávu, jejímž cílem bylo přezkoumat vývoj vojenské situace v Číně. Zpráva uvádí, že ČLOA považuje možnost využití kosmického prostoru, založeném na omezování druhých, jako ústřední prostředek moderního válčení. Zpráva dále poznamenává, že Čína se na jednu stranu veřejně snaží rozptýlit veškerou skepsi ohledně svých vojenských záměrů v  kosmu, avšak její postoj hovoří o něčem úplně jiném.

„Vesmír je velící bod informačního bojiště, zničení nebo zachycení satelitů a dalších senzorů připraví soupeře o iniciativu na bojišti a ztíží využití plného potenciálu jeho řízených střel,“ cituje zpráva jistého analytika ČLOA.

Greg Autry k tomu podotýká: „Kdo ve světě opravdu chce, aby byl odkaz lidstva ve vesmíru zastoupen brutálním totalitním režimem? Měli bychom přivítat Čínu ve vesmíru v  momentě, kdy má civilizovanou vládu, která je hodna reprezentovat lidské bytosti. Právě teď tomu tak není.“

Přeložil: Petr Matějček small United Kingdom