Obraz s postavou s kapucí a maskou z kultovního filmu V for Vendetta, kterou používá nadaný hacker TorReaper, člen protiteroristické hackerské skupiny GhostSec. Tato organizace bojuje společně s dalšími hackery proti Islámskému státu. (GhostSec)
Obraz s postavou s kapucí a maskou z kultovního filmu V for Vendetta, kterou používá nadaný hacker TorReaper, člen protiteroristické hackerské skupiny GhostSec. Tato organizace bojuje společně s dalšími hackery proti Islámskému státu. (GhostSec)
Teroristická organizace ISIS založila svou první oficiální webstránku na darknetu v polovině listopadu 2015 a její fanoušci začali na Twitteru rychle šířit informace o tom, jak se na ni dostat.

Darknet je jakýmsi podzemním internetem. Je to síť, kterou neindexují žádné vyhledávače a dostat se na ni můžete pouze s pomocí speciálních nástrojů. Je využívána podsvětím nebo komunitami lidí, kteří si nepřejí být veřejně odhaleni. ISIS své stránky umístila na darknet z toho důvodu, aby byla hůře vystopovatelná a zároveň měla online základnu, která je imunní vůči počítačovým útokům.


ČTĚTE TAKÉ: Válka v Sýrii – kdo s kým, proč a následky


Přesto se hackerům podařilo stránky ISIS sundat už týden po jejich zveřejnění na darknetu. Web nahradili odkazem na internetového prodejce Viagry a Xanaxu se vzkazem: „Chce to větší klid. Na těchto ISIS věcech frčí až moc lidí.“

Tento útok byl v mnoha směrech ojedinělý. Na světě existují pouze dva hackeři, kteří jsou schopni takový kybernetický atak provést. Jeden z nich si říká „TorReaper“ a druhý je známý pod přezdívkou „Commander Xavior“.

„Tohle je v našem světě velká věc,“ prohlašuje TorReaper, který působí jako webový administrátor protiteroristické hackerské skupiny GhostSec. Je to právě on, kdo kóduje většinu počítačových zbraní skupiny. Při rozhovoru na Twitteru se svěřil, že takovéto útoky jsou jeho specialitou.

Boj s ISIS v internetových vodách

Na Islámský stát na internetu útočí hned několik hackerských skupin. Většina z nich se sjednotila pod praporem iniciativy Anonymous. Jde o uskupení s neformální strukturou a s rozličnými stupni schopností. Hackeři z GhostSec patří mezi ty nejtalentovanější. Svou operaci proti islamistům nazvali #OpISIS.




TorReaper tvrdí, že ISIS provozuje kolem sto šedesát webstránek na běžném internetu a dalších devět na darknetu. GhostSec se podařilo zneschopnit již téměř sto dvacet stránek z internetu a tři z darknetu. Hackeři také aktivně nahlašují účty na Twitteru a jiných sociálních médiích a videa na YouTube, které jsou používána k šíření propagandy.

Tím, že nutí lidi z ISIS opakovaně začínat od začátku, ztěžují teroristům vybudování věrohodných zdrojů na síti a vytvoření účtů na sociálních médiích s velkým počtem následovatelů. „Internet tvoří 80 procent jejich náboru. Denně tak naverbují pro chalifát v průměru dvacet lidí ze Západu,“ uvádí TorReaper a dodává: „.Pokud zničíme jejich nábory na internetu, to číslo se dramaticky sníží. S jejich nedostatkem organizace toho bez velkých počtů moc nedokáží.“

Tažení proti křivákům

TorReaper má s počítačovými útoky na darknetu bohaté zkušenosti. Vypiloval si je ještě před kampaní proti ISIS, když vyřazoval z provozu stránky s dětskou pornografií a odhaloval pedofily. Mnohé z těchto stránek obsahují extrémní případy zneužívání dětí. „Věci na darknetu jsou doslova ty nejhorší, jaké jsem kdy viděl,“ vypráví hacker.

Schopnost TorReapera odstavit webstránky na darknetu se v komunitě lidí zabývající se kybernetickou bezpečností považuje za průlomovou techniku, kterou jen tak někdo nedokáže. „Tohle je velice, velice nový jev,“ pronesl Jonathan Davies, ředitel Pervade Software při přednášce na veletrhu Security & Policing Expo 2015.

Pro přístup na stránky v darknetu se používá program zvaný Tor. Ten dokáže utajit identitu uživatele a zajistit mu přístup na webstránky, které jsou jinak nedostupné. TorReaperova metoda je unikátní v tom, že může útočit na stránky umístěné na různých typech serverů a nezanechává po sobě chybový log s hláškou, že stránky byly napadeny. „Jednou jsem úplně sám odstavil stránku ISIS s nějakými filmy na 90 hodin – jen za pomoci mobilu,“ pochlubil se internetový aktivista.

Podle Daviese je TorReaper „pravicový hacker“, což znamená, že „se nemusíte bát, že by sundal vaši podnikovou nebo vládní síť“. Pokud by se však tato útočná metoda dostala do nesprávných rukou, znamenalo by to velký problém.


Článek byl redakčně zkrácen. Přeložil Ondřej Horecký; zdroj: small United States