I20130414 tabory
Pracovní tábory v Číně, ilustr. foto. (NTD News)

Systém pracovních táborů v Číně se opět dostává do popředí zájmu. Článek v jednom čínském časopise odhalil rozsáhlé týrání vězeňkyň v nechvalně proslulém táboře Ma-san-ťia na severovýchodě Číny.

Tamní podmínky však nejsou ničím ojedinělým.

O porušování lidských práv v pracovně-převýchovných táborech v Číně se ví již řadu let. Dochází k němu v lágrech po celé zemi, kde jsou vězni zneužíváni na otrockou práci.
„Balili jsme jednorázové jídelní hůlky. Přestávky nebyly povoleny, ani na umytí rukou po přestávce na toaletu. Sprchovat jsme se mohli jen jednou do měsíce. Na kůži jsme měli boláky. Když se poškrábete, teče z nich krev. Jídelní hůlky jsme ale museli balit pořád,“ říká Lu Fang, jeden z příznivců Falun Gongu.

Lu Fang se věnuje Falun Gongu (Fa-lun Kungu nebo také Falun Dafa). V roce 2001 ho úřady uvěznily na jeden rok a poslaly do pracovně-převýchovného tábora. Násilná kampaň proti Falun Gongu začala o dva roky dříve – v roce 1999.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Bývalý kontrolor kvality na ministerstvu staveb říká, že nucené práce se podepsaly na jeho zdraví. „Jednou, ještě než se šlo spát, jsem byl tak vyčerpaný, že jsem nemohl ani stát. Zvracel jsem a celé tělo bylo v křečích,“ uvedl Lu.

Nejde přitom jen o kruté pracovní podmínky. Vězni musí často pracovat s jedovatými materiály.

Paní Pchan, která cvičí Falun Gong také, strávila v ženském pracovním táboře v provincii Šan-si tři roky. Jednou musela společně s ostatními pracovat po celé dva týdny dvacet hodin denně. Vyráběly červené obálky, které Číňané používají o svátcích.

„Z toho lepidla jsme se dusily, bylo toxické. Na výrobu obálek jsme to lepidlo musely používat. Měly jsme pořád závratě,“ sdělila paní Pchan.

Systém pracovně-převýchovných táborů je pozůstatkem éry Kulturní revoluce. V současnosti může do tábora poslat policie kohokoliv i bez soudního procesu, a to až na čtyři roky.

Mezi oběti této politiky se řadí od roku 1999 hlavně přívrženci duchovní disciplíny Falun Gong. Zahraniční pozorovatelé se domnívají, že právě tito lidé tvoří většinu vězňů v táborech. Jejich počty mohou dosahovat až několik stovek tisíc.

Paní Pchan a pan Lu nyní žijí v Kanadě, kde dostali uprchlický azyl.

 

Čtěte také:

Reportáž o pracovním táboře Ma-san-ťia prolamuje cenzuru (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Neobvyklá pošta v halloweenské dekoraci obsahovala volání o pomoc z čínského pracovního tábora

Vězeňkyně odhaluje zvěrstva v pracovním táboře Masanjia

Tenká hranice mezi čínskými věznicemi a pracovními tábory

Dovoz z Číny se pro některé firmy stal noční můrou a z čínských dělníků jsou otroci Západu – říkají Hebnar a Fair Trade

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export