20130108sipkova
Šípková Růženka, baletní opus P. I. Čajkovského. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)

 

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Javier Torres
Dirigent: Václav Zahradník, Sergej Poluektov, David Švec

Scéna: Minna Wallenius

Kostýmy: Erika Turunen
Účinkují: Rebeca King, Jade Clayton, Andrea Kramešová, Adam Zvonař, Michal Štípa, Nikola Márová, Alexander Katsapov, Michaela Wenzelová, Alexej Afanassiev, Tereza Podařilová, Mathias Deneux, Jade Clayton,  Ivanna Illyenko, Radka Příhodová a další.

Hraje orchestr Státní opery.

20130108sipkova.sbor
(Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)

 

Pohádka o Šípkové Růžence téměř zlidověla. Známý příběh francouzského pohádkáře  Charlese Perraulta o dívce, která se neopatrně píchla o trn a podle zlé kletby usnula na sto let, přitahuje nejen milovníky klasického tance.

 

Bezesporu náleží k základním kamenům světového baletního repertoáru a je hudebníky považována za nejdokonalejší ze všech baletních opusů P. I. Čajkovského. 

Verze Javiera Torrese podle Mariuse Petipy, kterou hraje Národní divadlo v Praze (ND), je osvědčená svým půvabem a kouzlem a pro soubor ND je vskutku velkou příležitostí pro upevnění a rozvoj virtuózních uměleckých výkonů.

Zároveň pohádka nechá vyniknout překrásným barevným kostýmům. Skvělá choreografie spolu s Čajkovského hudbou způsobuje, že tento malý kouzelný příběh zůstává v dějinách hudby a baletu nesmrtelným dílem.

20130108sipkova-usne2
Šípková Růženka usíná. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)

 

Petr Iljič Čajkovskij

20121229labuti-jezero2
Petr Iljič Čajkovskij. (Wikimedia Commons)

- byl ruský hudební skladatel, který se později stal jedním z nejvýznamnějších světových hudebních skladatelů. Spojoval prvky ruské lidové hudby s evropskou vážnou hudbou.

Na petrohradské konzervatoři udělal velký dojem na jejího ředitele Antona Rubinsteina, který poté přiměl svého bratra Nikolaje, aby přijal začínajícího skladatele Čajkovského jako učitele harmonie na nově otevřenou moskevskou konzervatoř.

Komponoval takzvané romansy – ruské umělé písně pro sólový hlas s klavírním doprovodem. Čajkovského symfonická hudba zrcadlí jeho vnitřní svět, který vypovídá o autorově zádumčivosti.

Čajkovskij rovněž dirigoval řadu provedení svých děl doma i v zahraničí. V Praze roku 1888 uváděl premiéru Evžena Oněgina. Labutí jezero se do Národního divadla dostalo roku 1907.

Dílo

Čajkovskij během svého života složil celkem šest symfonií. Symfonie Patetická byla jeho sedmou, dokončena však byla až po jeho smrti. Dále přinesl tři klavírní koncerty, houslový koncert, romance, sbory, kantáty a mnohá další díla.

Je autorem deseti oper, z nichž nejznámější jsou Evžen Oněgin, Piková dáma, Mazepa a Panna Orleánská.

Nejvíce ho však proslavila jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Libreto k oběma operám bylo vytvořeno volným zpracováním básní ruského básníka A. S. Puškina. Velmi populární je (i mezi dospělými) pohádka Louskáček.

Premiéra 29. 3. 2012, délka představení 2 hodiny 15 minut * Národní divadlo * Balet *
Šípková Růženka. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)Šípková Růženka. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)Šípková Růženka. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)
Šípková Růženka. (Hana Smejkalová, Pavel Hejný, Roman Sejkot/narodni-divadlo.cz)