20120911 pozemky
Dělník na stavbě nového realitního projektu v Che-fej, 18. února 2012. Čínský trh s nemovitostmi před globální recesí vzkvétal, teď si však znatelně pohoršil. (STR/AFP/Getty Images)

Řada čínských měst nyní čelí rozpočtovému schodku, který se snaží vyrovnat prodejem svých pozemků, ovšem ne každá samospráva dokáže půdu prodat. 

Od loňského roku se mnohá města potýkají se zpomalující se ekonomikou a zvyšujícím se dluhem. Prodej realit představoval po řadu let pro města rychlou a snadnou formu příjmu, avšak situace na trhu nemovitostí dnes není nijak růžová. Některá města mají v současnosti dokonce problémy vyplácet své zaměstnance.

Podle serveru Caixin Online mají problémy i ta nejbohatší města jako Tung-kuan v jižní Číně, sídlo mnoha exportních továren. Dobře se zatím daří jen pobřežním městům, kde jdou komunální pozemky na odbyt, říká Čcheng Siao-nung, čínský ekonom žijící v USA, a dodává: „Místní správy v Číně čelí ve velkém finančním potížím. To vypovídá něco o celkové ekonomice.“

Zasažen byl i Peking a města v provincii Kuang-tung, hlavní průmyslové zóně země, která kdysi díky vývozu vzkvétala. Těžké časy však teď dolehly i tam. Přesto je šance prodat půdu v těchto oblastech snazší než na jiných částech Číny.

„V Šao-jangu v provincii Chu-nan je míra nezaměstnanosti až 88 procent. Žádná realitní společnost tam nechce pozemky kupovat, protože domy se neprodají,“ vysvětluje  Čcheng Siao-nung.

Rada města Wen-čou, známého pro podnikatelské schopnosti místních obyvatel, nabízela například koncem srpna k prodeji 3 220 akrů půdy, většinu z toho určenou pro komerční účely. Město Chang-čou zase prodalo 27. srpna 456 akrů pozemků přímo v centru města, a to za 5,4 miliard jüanů (asi 16,3 miliard Kč). Ve stejný den nabídlo k prodeji 11 parcel i hlavní město Peking. Wu-chan v provincii Chu-pej chystá prodej 36 pozemků formou aukce, zatímco Sia-men prodává zájemcům 17 parcel.


„Místní správy v Číně čelí ve velkém finančním potížím. To vypovídá něco o celkové ekonomice.“

- Čcheng Siao-nung, čínský ekonom.


List Apple Daily informoval, že městské části Čang-mu-tchou a Čchang-pchin v  Tung-kuanu jsou domovem mnohých investic z Hongkongu. Oblasti se dřív říkalo „malý Hongkong“, ovšem dnes jsou oba obvody zadlužené. Čang-mu-tchou dluží 2,3 miliard jüanů, přičemž jeho roční příjmy činí pouze 436 milionů jüanů. Podle článku obvod brzy zkrachuje, pokud nenajde způsob, jak rychle získat peníze nebo si někde půjčit. Čchang-pchin na tom není o moc lépe s dluhem 2,2 miliard  jüanů a příjmy ve výši jedna miliarda jüanů ročně.

Města se snaží přijít k penězům různými způsoby. Například v Šen-jangu zpřísnily předpisy, aby mohly orgány města snáze vybírat větší počet pokut. V Šen-čenu se zase rozhodli snížit platy zaměstnancům s tím, že čím vyšší pozice, tím větší škrty. Finanční nejistota se nedotýká pouze měst na jihu. Město Wu-si ležící u Šanghaje má problémy dokonce vyplácet mzdu svým zaměstnancům. Státní média uvedla, že některá města musela prodat auta ze svého vozového parku, aby měla na zaplacení schodku. 

Také příjmy provincií se snižují. Podle oficiálních dokumentů činily celkové příjmy provincie Če-ťiang v první polovině 2012 výše 195,7 miliardy jüanů, což je 4,4procentní navýšení. Růst pokračuje daleko pomaleji než v předchozích letech, kdy bylo normou tempo 20 – 30 procent.

small United Kingdom

 

Čtěte dále:

Nejlukrativnější práce v Číně je pro vládu

Městský předák komunistické strany uprchl z Číny se šesti sty miliony

Lákavý rudý koberec - Jak Čína získává vliv nad západními osobnostmi