Protijaponské protesty mohou být organizovány seshora

20120918 jap.firmy
Demonstranti pálí japonskou vlajku před japonským velvyslanectvím v Pekingu. 15. září 2012. (Lintao Zhang/Getty Images)

Násilné protijaponské protesty v Číně přivedly některé japonské firmy k rozhodnutí zavřít tam své továrny. Alespoň dočasně.

Canon oznámil, že jeho továrny v Čung-šanu, Ču-chaji a Su-čou budou uzavřeny 17. - 18. září a podle vývoje situace možná i o den později. Panasonic rovněž oznámil pozastavení výroby v továrně v Ču-chaji od 16. do 18. září, uvedla japonská média. Společnost Mitsumi, hlavní výrobce Nintendo, také oznámil, že produkci na čas uzavírá.

„Pokud bude situace přetrvávat, japonské společnosti by mohly Čínu opustit,“ řekl podle Kyodo News zástupce Japonské asociace v Čching-tao.

Obavy mají i obyčejní přistěhovalci z Japonska.

„Z domu už jsem nevyšla několik dnů. Mám strach. Pokud nám nezajistí bezpečnost zde, doufám, že japonské firmy nebo japonská vláda nám pomůže odstěhovat se zpátky do Japonska,“ uvedla jedna japonská hospodyňka žijící poblíž japonského velvyslanectví v Pekingu. Od minulého týdne je ambasáda terčem protestů a vandalismu.

Násilnosti proti Japoncům narůstají. Číňané ničí japonská auta, obchody, restaurace a dokonce napadají Japonce. Japonská vláda své občany v Číně vyzvala, aby dbali své bezpečnosti.

Zdánlivě se jedná o rozepři mezi oběma zeměmi nad hrstkou neobyvatelných ostrůvků Senkaku ve Východočínském moři, ovšem někteří Číňané na internetu vyjádřili názor, že za protesty stojí někdo vyšší. Obvykle je každá demonstrace v Číně rychle potlačena, aby se nerozrostla i do dalších lokalit. Zde však máme protesty, často násilné, kterým bezpečnost nečinně přihlíží a podle některých je dokonce podněcuje.

Jedním z vůdců protestů má být údajně jistý Ču Ku, člen komunistické strany a zároveň vedoucí jedné policejní stanice ve městě Si-an. Jeho oficiální snímek a záběr z protestu se pro porovnání objevily na čínské sociální síti Weibo, avšak cenzoři je rychle smazali. Další uživatelé hlásili, že mnoho demonstrantů vůbec nepocházelo z jejich kraje a mluvili jiným jazykem.

Jeden uživatel na Weibo poznamenal: „Tak za prvé, kdo kontroluje ozbrojené policisty, policisty v civilu a bezpečnost po celé zemi? Za druhé, kdo kontroluje televize po celé zemi, aby mlčely? Za třetí, kdo kontroluje Weibo a maže komentáře hned, jak se objeví? Tento někdo musí být ten, kdo je za násilnými incidenty po celé zemi.“

Jednou z tezí je například názor, že protesty organizuje tvrdé jádro komunistické strany. Článek na exilovém serveru Boxun praví, že za vším jsou lidé ze státní bezpečnosti a stoupenci sesazeného funkcionáře Po Si-laje, kteří se nepokoji snaží odložit 18. sjezd strany a získat víc času pro upevnění svých pozic ohrožených reformisty, mezi něž má patřit i současné nejvyšší vedení státu.

small United Kingdom