20120215-si-tinpching3
Viceprezident Čínské lidové republiky, Si Ťin-pching. (screenshot/YouTube)

Přední špičky Komunistické strany Číny se sešly, aby spolu jednaly v Pej-taj-che, tradiční letní rezidenci strany. Pej-taj-che je jedním z obvodů města Čchin-chuang-tao, ležícího na severu Číny na pobřeží Pochajského moře.

Současná jednání mohou být významná. V minulosti byla při jednáních v Pej-taj-che učiněna řada významných rozhodnutí. Výsledky nynějších rozhovorů tak mohou předznamenat závěry nadcházejícího 18. sjezdu strany.

Podle zpráv zveřejněných státní tiskovou agenturou Sin-chua se na místě rozhovorů nachází také budoucí čínský vůdce Si Ťin-pching. Podle všech předpokladů by měl Si Ťin-pching nahradit ve vedoucích stranických funkcích a ve funkci prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Ačkoli zvolení samotného Sia do vedoucích pozic by již mělo být zajištěno, nad obsazením dalších postů se vznáší otazník.

Obsazení dalších pozic ve Stálém výboru politbyra je i vzhledem k nedávným mocenským bojům, které se rozhořely kvůli aférám okolo bývalého pohlavára Po Si-laje, zatím nejisté. Stálý výbor politbyra je přitom klíčovým mocenským orgánem, který řídí Komunistickou stranu Číny a tím v podstatě i vládu a celou Čínu.

Výbor je devítičlenný. Sedm jeho členů má přitom letos odejít do penze. Státní média zmínila jako možné nástupce některé další účastníky jednání, konkrétně Li Jüan-čchaa, Ling Ťi-chua a Liou Jen-tunga.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také: Poznejte Si Ťin-pchinga, budoucího vůdce Číny