Hlavní zásobárně rýže a kukuřice hrozí kolaps kvůli kontaminaci

 

20120615_puda
Čínský farmář pozoruje pole během své úrody. Chinese farmers watch over their field during harvesting. Oficiální statistiky ukazují, že více než deset procent orné půdy v Číně je kontaminováno. (STR/AFP/GettyImages)

Více než deset procent orné půdy v Číně je kontaminováno a situace se nadále zhoršuje. Čínské ministerstvo půdy a přírodních zdrojů varuje, že tento nepříznivý trend by mohl brzy ovlivnit i zásoby potravin v zemi. Jednou z neohroženějších oblastí je úrodný region Černozem na severovýchodě státu.

Ruský výraz černozem, jak název napovídá, značí černou půdu obsahující kolem deseti procent organických látek, jako humus, kyselinu fosforečnou či amoniak, díky nimž je zemina značně úrodná. Oblast Černozem se rozprostírá na 87 milionech akrů a sahá do provincií Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning a Vnitřní Mongolsko. Region vyrábí přes třicet procent zrnin prodávaných v Číně a je stěžejní státní zásobárnou rýže a kukuřice. Místní lidé dřív říkali, že když tu zasadíte jídelní hůlky, vyklíčí vám.

To už dnes ale, zdá se, neplatí. Kvůli nezodpovědnému zemědělství a nedostatečné péči ubylo od šedesátých let 80 centimetrů půdy (původně jeden metr), která už navíc není tak úrodná. Obsah organických látek v půdě se snížil z 12 procent na procenta dvě a 85 procent místní půdy je nyní bez živin, uvádí článek státní tiskové agentury Sin-chua.

Aby se utvořilo 1,5 centimetru černé zeminy, zabere to téměř sto let. Jinými slovy to znamená, že pokud by se mělo území Černozemě dostat na původní úroveň, zabralo by to kolem jednoho tisíce let, uvedl pro Sin-chua Chu Žuej-süan, odborník přes půdu a hnojení. Podle něj zmizí při současném tempu úbytku cenná půda za pár desítek let.

„Úbytek černé půdy znamená, že ubývá ta nejúrodnější vrstva, vrchní vrstva. Přímým důsledkem je snížení úrodnosti půdy a produkce potravin kvůli nedostatku organické hmoty," uvedl pro zmiňovanou agenturu Chan Siao-ceng z Čínské akademie věd a dodal, že to zasáhne potravinovou bezpečnost v zemi. Údaje akademie hovoří o tom, že hlavním viníkem je nadměrné hnojení.

Když se Čína v 80. letech vydala na cestu ekonomických reforem, pod dohledem komunálních úřadů vznikalo velké množství zemědělských podniků. Úřady stanovily požadavky na výrobu potravin a rolníci v důsledku toho navýšili použití pesticidů a hnojiv, které ubližují nejen půdě, ale také kvalitě obilnin.

 

small_United_Kingdom