20120408_ntd
Stránky anglické televize NTD.

Webové stránky televize NTD se staly nejnovější obětí útoku čínských hackerů. Po sérii nedávných politických skandálů došlo na čínském internetu doslova k „explozi" komentářů, analýz, diskusí, ale i různých fám, které se týkají současného převratu v Pekingu. Státní moc, která dosud byla nečinná, začíná zasahovat. Na největším čínském webu provozujícím mikroblogy bylo zakázáno vkládání komentářů a nyní se cílem útoku staly také internetové stránky televize NTD.

Podle manažera stránek Chuang Wan-čchinga je za něj odpovědná čínská vláda: „Útočníci napadli přímo náš hlavní server. Rozsah celého útoku byl velký. Podle našeho technika se nejednalo o sporadický útok jednotlivce. Řada IP adres byla lokalizována v Pekingu."

Zatím není přesně jasné, kdo útok organizoval. Podle komentátora pro Čínu Wen Čaa to zřejmě musel být někdo z konzervativního křídla komunistické strany: „Stalo se to, když byl Chu Ťin-tchao v zámoří, takže podle mě je organizátorem tohoto útoku jedna z hlavních postav probíhajícího mocenského boje s napojením na Čou Jung-kchunga. Navíc do toho musel být zapojen Li Čchang-čchun, stálý člen politbyra a vedoucí takzvaného Oddělení pro budování duchovní kultury."

 

Video poskytla Televize NTD

 

Oba přitom patří do tvrdého jádra strany držící se tvrdé politické linie, se kterou nyní premiér Wen Ťia-pao a prezident Chu Ťin-tchao bojují. Zprávy o nedávných skandálech a odvolání tajemníka Po Si-laje přitom vážně poškodily právě konzervativní frakci ve vedení strany.

„Poslední skandál s Po Si-lajem odstartoval politický boj, který pomalu vyplouvá na povrch i před zbytkem světa. Naše televize o tomto boji přinášela podrobné zpravodajství a analýzy možného vývoje, takže počet uživatelů, kteří prolomili internetovou blokádu a dostali se na naše stránky pochopitelně několikanásobně vzrostl," říká manažer stránek Chuang Wan-čching.

Čínští uživatelé nedávno informovali o sérii podivných výpadků cenzury. Podle některých analytiků si tím chtěli Chu a Wen otestovat možné reakce veřejnosti na možnou změnu postoje strany k událostem na náměstí Tchien-an-men či k perzekuci Falun Gongu.

Wen Čao si myslí, že pokud šéf čínské policie Čou Jung-kchang skutečně stojí za nejnovějšími represemi a obnovením cenzury, Chu a Wen by takovým jednáním byli donuceni k přímému zásahu proti konzervativcům.

Wen Čao, komentátor:

„Pokud by na takové jednání Chu nereagoval, rovnalo by se to přiznání, že ztrácí kontrolu a moc, a síly uvnitř strany, které jej podporují, by ho mohly opustit. Už teď se začínají cítit nejistě a možná začnou Wena a Chua tlačit k jednání."

Čou Jung-kchang je šéfem čínské policie a členem stálého výboru politbyra. Proti prezidentovi a premiérovi vystoupil, když podpořil Po Si-laje ještě před jeho sesazením.

 

Čtěte také:

Velkou Epochu zasáhl počítačový útok, podezřelá je ČKS

Evropský parlament pochválil televizi NTD za svobodné vysílání do Číny (video)

Evropský parlament požaduje obnovení vysílání nezávislé NTDTV do Číny

Nezávislému televiznímu vysílání do Číny hrozí zánik

NTD AP bude z Tchaj-wanu do Číny vysílat svobodné zprávy i nadále (video)

Tchajwanští poslanci podporují vysílání nezávislé televize NTD AP do Číny (video)