Na čínském internetu se objevila nepotvrzená informace o tom, že prominentní právník a bojovník za lidská práva Kao Č '-šeng, je mrtev.

Spekulace o smrti advokáta Kao Č’-šenga. (Televize NTD)
Spekulace o smrti advokáta Kao Č’-šenga. (Televize NTD)

17. listopadu se na Twitteru objevila tato zpráva od uživatele s přezdívkou GuaDai: „Má se za to, že Kao Č '-šeng zemřel 15. listopadu v (provincii) Vnitřní Mongolsko, kde byl zadržován. Každý člověk nakonec zemře, a on zemřel pro svobodu. I když je mrtvý, v duchu stále zůstává s námi."

Zvěsti, že je Kao mrtvý, přicházejí po těžkých letech plných týrání ze strany čínských úřadů. Když mu v roce 2006 bylo 44 let, byl místním komunistickým režimem odsouzen za „podvratnou činnost" ke třem letům vězení. Poté byl právník propuštěn a následně opět několikrát unesen a opět propuštěn.

Poslední únos se udál v dubnu 2010, když Kao odjel navštívit svého tchána v Urumči. Ve městě strávil šest dnů a příbuznému slíbil, že mu zavolá z pekingského letiště ihned po přistání. Od té doby o něm nikdo neslyšel.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Svědomí Číny

 
„Dovolte mi za svou osobu vyjádřit plnou podporu pohřešovanému, na neznámém místě vězněnému právníkovi Kao Č´- šengovi, statečnému obránci nespravedlivě vězněných a pronásledovaných v Číně" - RNDr. Alena Palečková, místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky
 

Kao poskytl 6. dubna, před návštěvou svého tchána, rozhovor tiskové agentuře AP, kde hovořil o mučení, kterým si ve vězení prošel. Učinil tak i s vědomím toho, že jej tajní agenti poslouchají. Oficiálně měl Kaovi trest vypršet 15. srpna 2011.

Kao Č'-šeng byl úspěšný pekingský advokát, kterému se přezdívalo „svědomí čínských právníků". Obhajoval prosté lidi, kteří se dostali do křížku s čínských režimem včetně protestantských křesťanů či těch, kterým vyvlastnili pozemky.

Od svého zmizení v roce 2010 a následných zpráv o jeho mučení ze strany represivních orgánů si Kao Č'-šeng získal po celém světě řadu příznivců, mezi kterými zpráva o jeho smrti vyvolala pochopitelný šok.

 

Poslední zprávy


 „Natáčel jsem se spoustou právníků, kteří obhajovali disidenty a různé aktivisty, bezmocné farmáře, kterým komunisti sebrali půdu, atd. Většina z nich "zmizela". Chovám k těmto lidem obrovský obdiv" - Tomáš Etzler
 

V interview s agenturou AP hovořil o svém opakovaném mučení, kterému byl ve vězení vystaven. AP souhlasila s tím, že rozhovor bude zveřejněn, pokud se stane, že Kao opět zmizí. 6. dubna 2010 byl Kao skutečně unesen a agentura rozhovor zveřejnila.

V posledních letech se Čína stala ve světě známá především díky  dvěma věcem: silnému ekonomickému růstu a stále tvrdšímu potírání disidentů. Kaův případ se však od ostatních čínských disidentů v něčem liší. Jiný uvězněný právník, Liou Siao-po, se stal laureátem Nobelovy ceny míru a byla mu umožněna komunikace s členy rodiny. Kao Č'-šeng takové štěstí neměl.

Jedním z hlavních důvodů odlišného zacházení je Kaova obhajoba praktikujících Falun Gongu, kteří jsou čínským režimem pronásledováni od roku 1999. Dalšími jsou například přívrženci hnutí Tuidang. Tuidang znamená doslova „vystoupení z Komunistické strany". Příznivci hnutí dělají to, že veřejně ruší své členství a závazky vůči KS Číny. Hnutí Tuidang se začalo šířit v roce 2004. Do dnešních dní pak opustilo stranu na 100 milionů lidí. Sám Kao Č'-šeng vystoupil z Komunistické strany v roce 2005.

Kaova žena Keng Che žije v současnosti i s dětmi ve Spojených státech, kam v roce 2009 utekly před šikanou režimu. 

 

Rekonstrukce mučení Kao Č'-šenga podle jeho výpovědi

Video natočili jeho přátelé zastánci žijící v zahraničí a umístili ho na stránky freegao.com

 

Čínskému umělci a disidentovi Ai Weiweiovi údajně tajná policie promítla videozáznam z Kaova mučení, aby ho zastrašila a přinutila spolupracovat.

 

Související články:

Slovenský poslanec Ondrej Dostál osobně nabídl knihu Kao Č'-šenga čínskému velvyslanci (video)

České osobnosti komentují Dostálovu akci na oslavách Čínské lidové republiky (video)

Právník Kao Č'-šeng středem zájmu světových lidsko-právních organizací a politiků