Často se stavějí k bezpečnosti pracovníků jako k otravné překážce k větším ziskům

20111115_mine
Ilustr. foto. (AP/SITA)

Prominentní lidskoprávní organizace obvinila čínské těžební firmy v jihoafrické Zambii, že běžně ignorují pracovní legislativu a nutí zaměstnance pracovat až 18 hodin denně.

Human Rights Watch (HRW) nedávno uvedla, že zambijští horníci v měděných dolech, které vlastní čínské společnosti, běžně pracují na 12hodinové směny, když musí dělat těžkou manuální práci. Navíc, aby jim zabránili v organizování se, zaměstnavatelé jim zakazují zakládat odbory. Doly patří státnímu podniku China Non-Ferrous Metals Mining Corporation.

„Mnohé ze špatných zdravotních a bezpečnostních praktik, které jsme objevili v zambijských dolech vlastněných Číňany, vypadají nápadně podobně jako zneužívání, které vidíme v Číně,“ prohlásil Daniel Bekele, ředitel africké sekce HRW a dodal: „Respektování pracovních zákonů a zajištění bezpečnosti pracovníků by měla být standardní operační praxe v Číně i v zahraničí, a ne se k tomu stavět jako k otravné překážce k větším ziskům.“

Zambie je největším producentem mědi v Africe. Těžba tohoto kovu tvoří 75 procent vývozu a představuje dvě třetiny vládních příjmů. Čína je největším investorem v těžbě mědi v zemi.

HRW při svém výzkumu vyzpovídala více než 170 dělníků. Jeden z nich si postěžoval: „Dívají se jen na výrobu, ne bezpečnost. Když někdo zemře, můžou ho zítra nahradit. A když problém nahlásíte, přijdete o práci.“

Někteří horníci si stěžovali, že musejí pracovat 365 dnů v roce bez jediného dne volna. Stížnosti na špatné podmínky prosakují na veřejnosti již roky. V roce 2005 zabil výbuch v severní Zambii 51 lidí a vloni byli čínští manažeři v jednom z uhelných dolů obviněni ze střílení po stávkujících hornících.

Před třemi týdny bylo z práce propuštěno přes tisíc horníků, ale po nátlaku vlády je musela firma vzít zpět. Ředitel dolu však prohlásil, že „buřiči“ (tj. stávkující) budou potrestáni, uvedla HRW.

small_United_Kingdom

Související články:

Čína: Úřady nakazují IT firmám, aby přitvrdily kontrolu obsahu na internetu

Někteří Číňané stále věří, že dobro bude odměněno a zlo potrestáno – jako v pohádce