Čínský režim přitvrzuje kontrolu internetu z obavy před narůstající opozicí lidu vůči své vládě. (flickr/gruntzooki)

Ze strachu před sociálními nepokoji chtějí čínské úřady posunout cenzuru internetu o stupínek výš. Třiceti devíti šéfům největších poskytovatelů připojení a sociálních sítí určují, jak „propagovat pokrokovou kulturu“ a jak zabránit oběhu „škodlivých a falešných informací“

Čína má momentálně kolem půl miliardy internetových uživatelů. Mikroblogy a další sociální sítě rostou ohromnou rychlostí a stránky typu Sina Weibo (obdoba Twitteru) se staly platformou svobodného projevu. S tím, jak jsou Číňané k režimu stále více kritičtí, úměrně roste také nervozita úřadů, které se snaží "nepohodlné" informace potlačit za každou cenu.

Podle zprávy státní tiskové agentury Xinhua ze 6. listopadu uspořádal státní úřad pro informační technologie v Pekingu třídenní seminář, kterého se zúčastnili všichni zástupci internetové infrastruktury v Číně.

Ministr průmyslu a informačních technologií, Miao Wei, prohlásil, že kromě řízení se zákonem a posílení samoregulace, by se měly zvýšit také investice do technologií na kontrolu výpočetní techniky.

Zatím, co se režim zaměřuje na průběžné potlačování, společně s tím také neustále stuopá tlak v čínské společnosti. Sociální nespokojenost způsobená ekonomickými rozdíly, rozbujelou korupcí a dalšími společenskými nešvary neustále roste, což samozřejmě znepokojuje čínské státníky, kteří se obávají rozsáhlého povstání, jakých jsme byli svědky v Severní Africe a na Středním Východě.

Huang Qi, zakladatel webstránky 64Tianwang píšící o problematice lidských práv v Číně, řekl rádiu Voice of America, že protesty a lidskoprávní aktivity lidí jsou čím dál organizovanější, podobně jako tomu bylo v roce 1910 (revoluce Qinhai tehdy svrhla dynastii Qin). To je něco, co čínský komunistický režim nemůže tolerovat, a proto jsme v nedávné době byli svědky zavádění celé řady opatření, které mají kontrolu svobody projevu na internetu posilnit.

Úřady rovněž zvažují zavedení nových zákonů a novelizaci těch stávajících, včetně změny ve vydávání průkazů totožnosti, které mají obsahovat otisky prstů, dále vydání zákona legalizujícího nucené zmizení a návrh rezoluce k posílení „protiteroristických zákroků". Pozorovatelé se na tyto kroky dívají jako na snahu režimu o potlačení rostoucí sociální nespokojenosti.

small_United_Kingdom

Související články:

USA: Návrh zákona chce upravit znevýhodňování amerických žurnalistů v Číně

Největší čínský mikroblog přitvrzuje cenzuru

USA: Návrh zákona na zrušení výhod čínských prorežimních médií (video)