Farrokh Bulsara alias Freddie Mercury. (flickr.com/kentarotakizawa)
Farrokh Bulsara alias Freddie Mercury. (flickr.com/kentarotakizawa)

Slavný zpěvák a frontman legendární britské skupiny Queen by 5. září 2011 oslavil své pětašedesáté narozeniny. Zpěvák, který proslul specifickým hlasem, slavnými hity i extravagantním projevem i stylem oblékání, se za svůj nedlouhý život stihl nesmazatelně zapsat do dějin světové populární hudby.

 

Freddie Mercury a Queen

Farrokh Bulsara, jak se umělec původně jmenoval, se  narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar ve východní Africe. Po studiích na tamní misijní škole rodiče posílají Farrokha studovat  do indické Bombaje. Mladý Farrokh se zde učí hrát na klavír a zakládá svou první hudební skupinu The Hectics. V Bombaji také získává svoji přezdívku Freddie, se kterou  později vstoupí do nebe populární hudby.

Po revoluci na Zanzibaru se Mercuryho rodina uchyluje do Británie, kde se Freddie navštěvuje uměleckou školu, kde se seznamuje s osobnostmi rockové hudby, jako například s Petem Townshendem z The Who.  V Londýně také poznává Briana Maye, Rogera Taylera a Johna Deacona,  se kterými společně zakládá skupinu Queen. První album pod stejným názvem se stává 5. nejprodávanějším albem v Británii, následující LP se v prodejnosti dostává na druhou příčku. Mercury na koncertech kromě mimořádného hlasového rozsahu předvádí i extravagantní oblečení a vyzývavé taneční kreace. Queen jsou v té době na vrcholu kariéry. V roce 1975 vychází album A Night at the Opera, které obsahuje skladbu Bohemian Rhapsody, která se stává díky netradičnímu zpracování okamžitě hitem a v britské hitparádě se drží na prvním místě celých devět týdnů.

 

Show Must Go On...

S postupem doby se Mercury s Queen  odklánějí od pompézního rocku, tak typického pro Queen, více k popu,  funky a disku. Osmdesátá léta znamenají mírné zklidnění a Freddie Mercury se postupně vrhá na sólovou kariéru. V roce 1988 nazpívá duet Barcelona s operní pěvkyní Montserrat Caballé a posléze další písně, které propojují rock s operou.  Nestřídmý a divoký životní styl Freddie Mercuryho se však začíná podepisovat na zpěvákově zdraví. Po vydání alba Innuendo v únoru 1991 je Mercury ve špatném zdravotním stavu. Koncem listopadu se na povrch dostává informace, že zpěvák trpí AIDS.

O několik dní později, 24. listopadu 1991 Freddie Mercury umírá na zápal plic ve věku 45 let. Zbytek skupiny Queen vydává po zpěvákově smrti ještě poslední studiové album se zpěvem Mercuryho - Made in Heaven - a začínají vystupovat s novým zpěvákem Paulem Rodgersem. Slávu, kterou  Queen zažili za éry Freddie Mercuryho, to však už navrátit nedokáže a vystupování bez Freddie Mercuryho budí rozpaky.

 

Kult Freddie Mercuryho

Dnes, takřka dvacet let po smrti slavného rockera, již skupina Queen neúčinkuje.  Alba skupiny Queen však dodnes patří k nejprodávanějším titulům na hudebním trhu. O popularitě souboru  svědčí i desítky cover verzí největších hitů skupiny Queen , ale i početná obec revivalových skupin, které dodnes úspěšně hrají nejslavnější skladby skupiny. Jedna z nich, pražská skupina QUEENIE dokonce  patří mezi světovou špičku. Důkazem toho je i fakt, že si skupiny při jejím vystoupení všiml  bývalý osobní asistent Freddie Mercuryho Peter Freestone a přislíbil mladým muzikantům další spolupráci.