Kao Č'-šeng se stal ikonou odporu čínské právnické špičky proti zločinům čínské komunistické strany – režim se ho obává jako čert kříže

Mluvčí vlády Spojených států Victoria Nulandová již po několikáté tlumočila naléhavý zájem členů vlády USA o osobu a osud právníka Kao Č'-šenga. (Televize NTD)
Mluvčí vlády Spojených států Victoria Nulandová již po několikáté tlumočila naléhavý zájem členů vlády USA o osobu a osud právníka Kao Č'-šenga.

Mluvčí vlády Spojených států Victoria Nulandová již po několikáté tlumočila naléhavý zájem členů vlády USA o osobu a osud právníka Kao Č’-šenga.

Viceprezident Joe Biden má pověření vlády, aby se při své současné návštěvě Číny o případ Kao Č’-šenga aktivně zajímal. Viceprezident Joe Biden má na své návštěvě opět vyzvednout naše znepokojení nad situací lidských práv v Číně, které neustále chováme. Opakovaně zdůrazňujeme naše obavy o Kaův zdravotní stav a zájem o místo jeho pobytu na konto čínské vlády. Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad zprávami o jeho možném mučení orgány tajné bezpečnosti,“ řekla mluvčí vlády Spojených států Victoria Nulandová.

Po prostudování Kaova případu je zřejmé, proč jeho právní činnost čínský režim tak podráždila. Kao se zapletl do vyšetřování případů mučení v čínských vězení, dostal se až k případům nelegálních obchodů s lidskými orgány z popravených nebo zavražděných politických vězňů. Pokoušel se několikrát apelovat na čínského prezidenta Chu Tin-tchaa, aby tyto praktiky zastavil, a nakonec přišel o poslední zbytky důvěry v čínskou vládní garnituru.

Nakonec se rozhodl vydat všanc čínské tajné polici, když se obrátil v otevřeném dopise na sněmovnu reprezentantů Spojených států. Kao v roce 2007 napsal: „Co se týče důkazů, je jich více než dost. Od každého potvrzeného případu umučení z celkového počtu 3 000 (počet neustále roste díky naší nečinnosti) známe celé jméno, datum narození, číslo pasu a adresu, podrobnou zprávu, jak k umučení došlo, dokumenty potvrzující úmrtí, mrtvoly, popel, hroby, výpovědi svědků, fotografie mrtvých těl, kromě toho lidé zodpovědní za jejich smrt stále ještě žijí a mohou být vypátráni. V podstatě tedy zbývá jen otázka, zda bude mít mezinárodní společenství dostatek odvahy i pocitu zodpovědnosti, aby veřejně využilo existující důkazy.“

 

Záznam z projevu (anglicky)

 

Kao se následně dostal do osidel čínské tajné policie, ale ještě předtím se stihl setkat s místopředsedou Evropského parlamentu Edvardem McMillan Scottem a speciálním reportérem OSN ve věcech mučení Manfredem Nowakem. Když jel s Nowakem ve svém voze, vytlačili je v sedmdesátikilometrové rychlosti agenti čínské tajné policie ze silnice.

Kao získal nominaci na Nobelovu cenu míru v roce 2008, Mezinárodní vyznamenání Asociace právníků a soudců ve Spojených státech. V Londýně obdržel v zastoupení Bindmansovu cenu v žebříčku cenzury svobody projevu za svoji práci při zastupování bezbranných a pronásledovaných skupin v Číně.

Svůj životní příběh a záznamy z vyšetřování shrnul v knize Za Čínu spravedlivější s podtitulem Můj zápas jako právníka s největším komunistickým státem světa. Zločiny které vyšetřoval, označil kanadský právník David Matas za “nový druh zla, které jsme na této planetě ještě neviděli”. Český překlad jeho knihy byl nedávno pokřtěn v senátu České republiky pod záštitou senátora Jaromíra Štětiny a mezinárodního PEN klubu. Křest podpořil také bývalý český prezident Václav Havel, který byl nominován na Nobelovu cenu míru ve stejném roce jako Kao Č’-šeng.

 

Související články:

Předseda Evropského parlamentu upozorňuje na případ mučení čínského právníka Kao Č'-šenga

Čínský obhájce Kao Č'-šeng má být 15. srpna propuštěn

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)