Švédský student Sven Englund, který byl v Číně na výměnném studijním pobytu v Šanghaji, byl vykázán z Číny za své komentáře o politickém systému země a snahu zorganizovat recesistickou akci.

Za svůj dopis, který vypracoval jako školní esej a později uveřejnil na svém blogu, musel 24letý mladík opustit zemi. V Číně pobýval od srpna 2010.

„Co by to bylo za dopis, kdybych ho neposlal, a tak jsem udělal to, co obvykle dělám a uveřejnil ho na svém blogu, aby to viděl celý svět,“ okomentoval Englund své rozhodnutí.

Dopis začíná slovy: „Milý předsedo Chu“ a obsahuje několik nesouhlasných poznámek o uspořádání státu. „Mám otázku, proč tomu říkáte „Čínská lidová republika“? Čína není republika, protože definicí republiky je, že prezidenta volí lid, a vy jste jen zvolený komunistickou stranou. A proč „lidová“, když Čína není demokracie!“ napsal mladík.

Kromě toho na svém čínském blogu navrhl uspořádat recesistickou akci v centru Šanghaje, které by se zúčastnil i předseda Chu. Lidé by podle studenta měli popsané různé části těla slovem „svoboda“.

Jeho komentáře neunikly bystrým očím čínských cenzorů a hned druhý den jej učitel varoval, že má zprávu z blogu odstranit. Englund zjistil, že se na své stránky nedostane, nicméně se mu je podařilo zkopírovat a začít blog nový.

Další den po návratu z fitness centra spatřil před svým bytem dva muže a třetího stojícího u policejního auta. Když ho požádali, aby šel s nimi, poprosil, jestli se může předtím převléct. V pokoji si připravil diktafon a poslal email švédskému konzulátu. Muži jej zavedli na univerzitu, kde už na něj v učebně čekalo osm mužů, kteří na něj silně naléhali, aby avizovanou recesi odvolal.

Englund souhlasil a nabídl se, že napíše o událostech toho dne zprávu včetně jejich rozhovoru, což se ovšem mužům moc nezamlouvalo. Jeden z policistů si vyžádal jeho pas a nechal si jej. Také mu zavolali z konzulátu, že pokud akci nezruší, může být zodpovědný za cokoliv, k čemu na ní dojde.

Mladík tedy napsal komentář, kde uvedl, že „se zdá, že akce je nelegální“. To se agentům nelíbilo a tak musel výraz změnit na „akce je nelegální“, ovšem odmítl lidem doporučit, aby se jí nezúčastnili. Výslech probíhal celé odpoledne, aniž by student svolil k prozrazení hesla na svůj blog.

Nakonec byl Englund propuštěn a bylo mu povoleno složit závěrečné zkoušky. 9. července ho ale deportovali do Švédska.

„Jsem fakt šťastný, že jsem doma. Už se tam nechci vrátit,“ uvedl už se své domoviny pro server helogotland.se student.

Article in English

 

Související články:

Čínská vláda zablokovala v roce 2009 téměř polovinu webových stránek