Manažer Jiří Ondrůj navštívil se svou ženou premiéru vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts. (Velká Epocha)
Manažer Jiří Ondrůj navštívil se svou ženou premiéru vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts. (Wang Jingwen/Velká Epocha)

Manažer Jiří Ondrůj navštívil se svou ženou premiéru vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts 15. března v brněnském Janáčkově divadle. Hned po představení sdělili své pocity z představení: „Boží, bylo to úžasné, překrásné. Takto si představuji pravou čínskou kulturu. Kdysi jsem četla knihu z dynastie Ming a Tang a byla jsem už i na výstavě Terakotové armády. Představení bylo velmi vypracované a nádherné, zážitek obrovský a doufám, že příští rok přijede soubor znovu. Bylo to propracované a přitom z toho byla cítit duše,“ uvedla jeho žena.

Dodala také, že si z představení odnese tak velkou duševní hodnotu, že na ně bude do smrti vzpomínat. Svým přátelům bude představení velice doporučovat.

 

Anna Velíčková, bývalá bankovní úřednice. (Velká Epocha)
Anna Velíčková, bývalá bankovní úřednice. (Wang Jingwen/Velká Epocha)

Anna Velíčková, bývalá bankovní úřednice, na otázku jak se jí líbilo představení, uvedla: „Bylo to krásné, bylo to křehké, ale mělo to svoji sílu a dynamiku. Bylo vidět, že ti umělci to dělají ze srdce i pro druhé a to i pro Číňany ve své rodné zemi, aby se i oni se svojí kulturou setkali.”

Nejvíce se jí líbila krása z tance a čínské původní kostýmy, poněvadž tak bohatou ukázku kostýmů ještě neviděla, a obdivuje tu píli se sháněním původních krásných dobových kostýmů s bohatými ozdobami, které mají podle jejich slov svoji vlastní identitu. Na tanci obdivovala tu lehkost a ladnost, se kterou se tanečníci pohybovali, a někdy to dokonce vypadalo, jakoby se ty dívky vznášely.

 

Paní Bouchalová se svou dcerou Libuší, která její matce koupila lístek na představení k narozeninám. (Velká Epocha)
Paní Bouchalová se svou dcerou Libuší, která její matce koupila lístek na představení k narozeninám. (Wang Jingwen/Velká Epocha)

Paní Bouchalová se svou dcerou Libuší, která její matce koupila lístek na představení k narozeninám a která také jezdí pravidelně do Číny obchodovat s vlastní firmou na výrobu hraček, zmínila: „Bylo to nadherné, jak v pohádce.“ Nejvíce se jí podle jejich slov líbil živý orchestr, nádherné kostýmy, taneční výkon a krásní účinkující. Dodala, že o skutečné čínské historii, vzhledem k tomu, že v Číně je nyní komunistický režim, moc nevěděla: „Jsem ráda za tento krásný dárek od své dcery...jsme nesmírně spokojeni.“

Bývalá manažerka Jitka, která je teď v důchodu, dříve pracovala v oblasti výroby strojů, tak potřebných pro tuto dobu, ale v důchodu se věnuje převážně duchovnu. Zmínila, že „...poslání je úžasné, nadčasové. Ta nebeská brána a symbol vesmíru a vůbec ta úcta k těm vyšším silám - a je úžasné, že se touto formou dostává do vědomí lidí. Je čas, aby lidi začali otevírat svá srdce a vracet se k univerzu. Což bylo hrozně udupáno a utlačeno. Já jsem úplně nadšená...úžasný, úžasný, úžasný, nenacházím slov."

 

Také manažerce Ing. Ditě Kronikové se představení moc líbilo. (Velká Epocha)
Také manažerce Ing. Ditě Kronikové se představení moc líbilo. (Wang Jingwen/Velká Epocha)

Také manažerce Ing. Ditě Kronikové s ředitelkou jedné společnosti se představení také moc líbilo a nejvíce se jí líbilo, jak se všichni tanečníci dohromady pohybovali jako jedno tělo: „Vše bylo velmi propracované…Největší zážitek jsem měla z vystoupení, které představovalo švestkový květ, které mi připomíná švestkové sady u nás, když zafouká vítr do listů, a to bylo nádherné. Z toho jsem měla husí kůži, což je u nás v České republice velmi dobrý pocit (smích).”

Vyjádřila se také k faktu, že soubor v současné době nemůže vystupovat v pevninské Číně: „Ukázalo nám to i smutnou pravdu o potlačení tradiční čínské kultury komunistickým režimem. Neumím si představit, co se v Číně děti učí ve škole, když se kultura takto potlačuje…je příšerné, že se děti v Číně nemohou dozvědět o své opravdové tisícileté kultuře...je smutné, že teď je čínská kultura potlačená komunistickým režimem a že soubor teď musí vystupovat v Hong Kongu nebo v New Yorku..díky Shen Yunu se dozvídáme, jak hluboká a široká je čínská kultura, která se utvářela 5000 let,” uzavřela paní Kroniková.

Čtěte: Shen Yun Brno 2011: Reakce publika - část 1.