Mladý výzkumník zjistil, že v Číně není vítán

Tricko, ktere vydesilo stat
Praktikující Falun Gongu meditují v New Yorku. Tričko jako tohle vyděsilo čínské policisty (Epoch Times)

Na mé nedávné cestě do Číny jsem měl možnost přičichnout k tomu, jak se žije v policejním státě. Není to nic, na co bych vzpomínal s radostí.

Studuji v posledním ročníku doktorandského studia v oboru počítačových věd na Columbia University. Mám indické občanství a ve Spojených státech žiji už deset let.

Své výzkumy jsem prezentoval na konferencích v Severní Americe, Asii a Evropě a vydal jsem deset studií. Když jsem ale nedávno přijel na konferenci v Pekingu, zadrželi mě a vyslýchali - čistě jen proto, že praktikuji Falun Gong, tradiční meditační a duchovní disciplínu pocházející z Číny.

Věnuji se Falun Gongu již devět let a za tu dobu mi to velmi prospělo po fyzické i duševní stránce. Pouhé dva týdny potom, co jsem začal praktikovat, zmizely bolesti hlavy i břicha, kterými jsem trpěl. Úplně se vyléčily a zmizely. Najednou jsem se mohl mnohem efektivněji soustředit na práci, studium a výzkumnou činnost.

Má práce byla vybrána IEEE, největší světovou organizací pro inženýry, pro prezentaci na konferenci v Pekingu, která se měla uskutečnit ve dnech 25.-27. června. Byl jsem nadšený. Nikdy předtím jsem v Číně nebyl a hodně jsem se do čínského hlavního města a na konferenci těšil.

Prezentaci své studie před publikem jsem si užil, jelikož s přednášením na konferencích po celé zeměkouli už mám zkušenosti. Narazil jsem na zajímavé výzkumné práce v oblasti bezdrátových sítí a diskutoval o nich s badateli z celého světa včetně Číny.

V pondělí 28. června, den po konferenci a poslední den, který jsem měl v Pekingu strávit, jsem se procházel městem a doufal, že si prohlédnu nějaké atrakce pro turisty, které jsem ještě neviděl. Dokonale mě proto překvapilo, když mě zastavili dva policisté a prohledali mě uprostřed ulice.

V batohu mi našli žluté triko s potiskem slov „Falun Gong" a „Pravdivost - Soucit - Snášenlivost" v čínštině a angličtině. Pravda, soucit a tolerance jsou principy, které zastřešují praktiky hnutí Falun Gong.

Nevěřím, že mě prohledali náhodně - za celého pobytu v Pekingu jsem si nevšiml, že by policisté na ulici prohledávali nějaké jiné cizince. Příslušníci Falun Gongu za hranicemi Číny jsou pravidelně monitorování čínskými konzulárními úředníky a agenty.

 

Zadržení

Jakmile našli mé tričko, jeden z nich mě držel, dokud se neobjevila policejní dodávka. Zavezli mě na stanici na náměstí Nebeského klidu. Tam mě surově vstrčili do místnosti, kde sedělo pět nebo šest policistů a jeden z nich mě v angličtině vyslýchal.

Policejní důstojník se mě ptal na otázky typu, proč jsem začal praktikovat Falun Gong, kde jsem přišel k materiálům tohoto hnutí, a jestli často navštěvuji stránky Clearwisdom od příslušníků Falun Dafa. Pak si zevrubně prohlédli moji pozvánku na konferenci a vyptávali se, jak jsem se na přednášku přihlásil a podobně.

 

„Policejní důstojník mi kladl otázky jako například - proč jsem začal praktikovat Falun Gong?"

 

Řekl jsem policistům, že jsem nic ilegálního neudělal, že Falun Gong má přívržence ve víc než stovce zemí světa, a že jsem sám cvičil Falun Gong s ostatními členy této duchovní praxe v městech po celém světě.

Také jsem se hájil, že triko s potiskem Falun Gongu je moje soukromé vlastnictví a neukazoval jsem ho otevřeně na veřejnosti. Policista, který mě šacoval, musel tričko vytáhnout a rozložit ho, aby se přesvědčil, že má s hnutím nějakou spojitost.

Vyšetřovatel uznal, že jsem neudělal nic nezákonného. Řekl mi, že na mě nevztáhnou žádné obvinění ani trest. Pak prohlásil, že Falun Gong je v Číně ilegální: „Americká vláda vám možná povolí ho praktikovat; indická vláda vám ho možná povoluje, ale v Číně ho provozovat nesmíte."

 

Čínská policie pronásleduje lidi na náměstí Tian-an-men v Pekingu, po začátku persekuce čínské komunistické strany proti Falun Gongu v roce 1999. Policista roztrhl transparent na němž byly namalovány tři čínské znaky Pravda, Soucit, Snášenlivost. (clearwisdom)

Čínská policie pronásleduje lidi na náměstí Tian-an-men v Pekingu, po začátku persekuce čínské komunistické strany proti Falun Gongu v roce 1999. Policista roztrhl transparent na němž byly namalovány tři čínské znaky Pravda, Soucit, Snášenlivost. (clearwisdom)

Vyšetřovatel navíc dodal: „Víte, že to, co jste udělal, by mohlo být souzeno jako hrozba čínské vládě?!"

Jaká hloupost! To, že vlastním tričko Falun Gongu, představuje hrozbu čínskému státu? Bál se čínský režim mezinárodních vědců, kteří si v batohu vozí triko s nápisem „Pravdivost - Soucit - Snášenlivost?" Vážně věřili, že moje tričko ohrožovalo jejich existenci?

Nakonec mi řekli, že mi vydají nové vízum, které mi zkrátí pobyt v Číně. Protestoval jsem a namítal, že to je směšné, protože jsem se právě v ten den vracel do USA, ale řekli, že to musí udělat, protože takový je zákon.

Kromě toho poté, co mě zadrželi, odmítli zkontaktovat indickou ambasádu. Řekl jsem, že takové jednání je ilegální, chtěl po nich kopii jakéhokoliv právního dokumentu, a požádal je, aby se spojili s indickou ambasádou.

Slíbili, že to udělají, ale po skončení výslechu řekli, že nedošlo k žádnému zatčení, takže nemusí vydávat žádné právní dokumenty, takže ambasádu ani kontaktovat nemusí.

Samozřejmě, způsob, jakým se mnou čínská policie jednala, ačkoliv byl urážlivý, byl v porovnání s tím, co by čekalo čínského občana, kterého by chytili na ulici v tričku Falun Gongu, ještě velmi mírný.

Informační centrum Falun Dafa minulý týden oznámilo, že koncem srpna byl sedmapadesátiletý prodavač elektronických spotřebičů Zeng Huaguo ubit k smrti do šesti dnů od zatčení policií. „Zločin", jehož se dopustil, byl, že praktikoval Falun Gong.

Kdybych se smířil se zacházením, kterého se mi dostalo z rukou čínské policie, částečně bych akceptoval i to, jak čínský režim nechal ubít k smrti Zenga Huaguo a jak věznil, mučil a popravil tolik Číňanů, kteří stejně jako já praktikují Falun Gong.

Odmítám akceptovat zločiny čínského režimu. Také odmítám přijmout, že moje praktikování Falun Gongu by mě mělo jakýmkoliv způsobem omezovat v běžných pracovních aktivitách.

Každý rok se koná mnoho konferencí IEEE a ACM (Association for Computing Machinery), a dost z nich se pořádá v Číně. Jako mladý výzkumník bych se těchto akcí měl účastnit, protože jsou pro můj profesionální rozvoj nezbytné. Pokud se na tyto konference budu se svými pracemi dál hlásit, a pokud uspěji, podám si žádost o vízum a budu se snažit se jich zúčastnit.

Pokud se vládnoucí režim Číny bojí mého vyznání, jen ať se bojí. To mi nezabrání, abych do této země jezdil na konference.

Article in English