20100921_hodiny
Slavnostní odhalení hodin na náměstí Svobody v Brně, 19. září, 2010. (Velkaepocha/Hana Kotulánová)

Brno, 21. září - Na hlavním brněnském náměstí stojí nové hodiny, které mění ducha náměstí tohoto města. Tento kolos ve tvaru střely vytvořili autoři Oldřich Rujbr a Petr Kameník z černé leštěné žuly, jejíž zpracování bylo na hodinách nejdražší. Hodiny mají připomínat historii města, a to především obléhání Brna Švédy. Problémem ale je, že z hodin lze jen těžko poznat skutečný čas.

Švédská žula je černá, ta se však už nedá těžit, výrobci proto našli náhradu v Africe. Jak známo, v Brně hodiny odbíjejí poledne už v jedenáct hodin, a tyto hodiny nejsou výjimkou. Předčasné odbíjení poledne zachránilo totiž Brňany před obléháním Švédy.

Autoři si navíc pohráli s projekcí hodin. Náhodní kolemjdoucí mohou každý den v poledne chytit jedním ze čtyř otvorů padající skleněnou kuličku, která hodiny rozezní, a odnést si ji domů. Švédského generála Torstensona totiž mohla podle pověsti zabít pouze skleněná kulka odlitá o půlnoci.

„V případě, že si kulička nenajde svého pána či paní, propadne do útrob stroje a zazní temné zadunění, jako by padla do pomyslného propadliště dějin,“ zmínil starosta města Roman Onderka. Kuliček existuje mnoho typů. Od kuliček v barvách symbolizujích město Brno až po kuličky pro významné události. Brňané si tak mohou ulovit i černou kuličku Torstenssonku.

Nové hodiny
hmotnost: 24 tun
výška: téměř 6 metrů
cena: 12 miliónů korun

 

Hodiny budí řadů emocí, Brňanům se nelíbí především tvar a to, že z hodin lze jen těžko vyčíst čas. Skládají se z několika částí a podle jejich pohybů a vzájemného umístění lze čas vyčíst. Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka si posteskl, že je škoda, že s náměstím se nepracuje jako s celkem, ale vždy se tam nahodile něco umístí, a toto je pak výsledek. Pro údržbu hodin bude potřeba z městského rozpočtu vyčlenit 700 tisíc korun ročně.