Masový protest v Gangkou Town, v kraji Xiushui, provincie Jiangxi, 5. července 2010. (Velká Epocha)
Masový protest v Gangkou Town, v kraji Xiushui, provincie Jiangxi, 5. července 2010. (Velká Epocha)

Vesničané v provincii Jiangxi na jihovýchodě Číny se na protest proti rostoucí policejní brutalitě, přesidlování a korupci místních úředníků rozhodli vyjít do ulic.

Tisíce rozezlených občanů vyzbrojených cihlami a kameny rozbily okna radnice a převracely policejní vozy v reakci na incident, při němž policisté svou brutalitou přivedli dvě ženy do komatu.

Pan Yu, jeden z místních obyvatel, řekl Velké Epoše, že svědkem incidentu bylo asi 10 000 demonstrantů. Obyvatelé se chopili cihel z blízké stavby a začali je házet na radnici. Poté, co rozbili její okna, zmobilizovaly orgány tři stovky ozbrojených policistů. Obyvatelé pak začali převracet policejní auta a 18 z nich zdemolovali.

Vše začalo tím, že se pár hodin předtím obyvatelé z obce Dongxia v obvodu Gangkou rozhodli vydat do Pekingu, aby podali stížnosti na místní samosprávu, která je nutí k přesídlení. Místní policie zmobilizovala třicet policejních vozů, aby vesničany, kteří byli na cestě do Pekingu, zastavila a přivezla zpátky k radnici.

Yu uvedl: „Okresní šéf strany a policejní úřady zavolaly provinčnímu šéfovi a spolu s více než stovkou policistů nás na hranicích obvodu Gangkou zatkli, aby nám zabránili v cestě do Pekingu. Okresní tajemník slíbil, že pokud nepůjdeme do Pekingu, řádně případ vyřídí."

Žena,  zraněná policií. (Velká Epocha)
Žena, zraněná policií. (Velká Epocha)

Když se však všichni vrátili k radnici, úředníci se s vesničany odmítli bavit. Okresní šéf, tajemník i šéf veřejné bezpečnosti, nasedli do svých vozů a pokusili se dostat pryč. Předkladatelé stížnosti, včetně jedné z žen, která je nyní v komatu, ovšem zastavili vůz krajského šéfa a žádali, aby s ním mohli promluvit. Náčelník nařídil policistům, aby ženu odstranili z cesty.

„Byla to hrozivá scéna. Důstojníci ženu divoce bili a kopali. Mnoho vesničanů si lehlo na cestu, aby zabránili vozidlu projet. Nakonec byly dvě ženy těžce zraněny. Důstojníci popadli ženy za vlasy a odvlekli je ke straně silnice. Ti policisté nezřízeně bili lidi a asi dvacet z nich zranili," popisoval scénu pan Yu.

V době psaní článku byly obě ženy stále v kómatu v nemocnici.

„Jsou to už čtyři dny a stále se neprobudily. Nemají ani bezděčné reflexy. Dva muži také mají těžké trauma a jeden má lehké zranění," řekl Yu.

Když náš reportér kontaktoval samosprávu v Gangkou, bylo mu sděleno, že problém řeší, jakékoliv zatýkání či násilí na demonstrantech však člověk na druhé straně linky popřel.

Nucené přesídlování

Přesídlování vesničanů bylo nařízeno místními úřady jako reakce na obavy vesničanů ze zdravotních obtíží kvůli znečištění místním podnikem na těžbu wolframu.

V posledních několika letech vzrostla cena wolframu, a tak se společnost Xianglushan Tungsten v okrese Xiushui, která jej těží, nadále rozšiřovala. Špinavá vody z těžby však znečišťuje okolní řeky. Odbor životního prostředí provincie Jiangxi také odhalil nebezpečné upevnění hromad wolframové hlušiny, jež se každou chvíli mohou zhroutit a způsobit bezpečnostní riziko.

Potok protékající obcí Dongxia kvůli znečištění značně zapáchá. Řada obyvatel trpí kožními vředy, a hospodářská zvířata po požití znečištěné trávy a vody uhynula. Poté, co vesničané vyjádřili své obavy, rozhodla se je místní vláda přesunout do města Gangkou a okresu Xiushui.

Město však každému obyvateli za přesídlení vyplatilo pouze 2 500 yuanů (cca 7 500 Kč). Vesničanům vyrovnání nepřišlo dostatečné, při jednání s úřady o jeho zvýšení ovšem nedosáhli shody. S cílem donutit vesničany k přestěhování silou unesla okresní samospráva syna vůdce protestů a vyhrožovala mu, aby jej donutila k přestěhování.

Podle vesničanů společnost Xianglushan Wolfram již peníze na přesídlení vydala, ale okresní úředníci je zpronevěřili. Proto se vesničané rozhodli jet do Pekingu a podat stížnost tam.

Nucená přesidlování jsou v Číně běžná a stala se zdrojem hněvu a neklidu zejména kvůli nedostatečné kompenzaci vlastníků půdy.

Article in English