Jedlá soda, ocet, rozmarýn a citrusová kůra jsou přírodní ingredience, které vám pomůžou udržet váš dům čistý a voňavý, bez škodlivých chemikálií. (Gisela Sommerová/Epoch Times)
Jedlá soda, ocet, rozmarýn a citrusová kůra jsou přírodní ingredience, které vám pomůžou udržet váš dům čistý a voňavý, bez škodlivých chemikálií. (Gisela Sommerová/Epoch Times)
Jedlá soda (soda bicarbona) a obyčejný ocet jsou některé z ingrediencí pro výrobu vašeho vlastního netoxického čističe domácnosti, přičemž vás to bude stát jen pár korun.

Přírodní osvěžovače vzduchu bez chemie a spreje na hmyz jsou také snadné na výrobu za použití koření, bylinek a kůry z citrusů.


Recepty na netoxické čističe domácnosti

 

Čistič oken a keramických obkladů: smíchejte čtvrt hrnku octa s 4,5 litru teplé vody. Aplikujte  hubkou nebo rozprašovačem

Čistič odpadů : nalejte do odpadu čtvrt hrnku jedlé sody, pak přidejte půl hrnku octa. Odpad zavřete, dokud nepřestane šumět a potom jej propláchněte dvěma litry vařící vody.

Čistič van, umyvadel a dlažeb: v misce smíchejte půl hrnku jedlé sody a 2-3 lžíce tekutého mýdla. Nanášejte hubkou nebo mikro utěrkou, povrch vydrhněte a opláchněte vodou.

Čistič podlahy: smíchejte půl hrnku octa se 4 litry horké vody, přidejte jednu lžíci tekutého mýdla.

Čistič na trouby : z jedlé sody a horké vody udělejte pastu, hubkou naneste na špinavá místa a setřete. do čista.

Osvěžovač vzduchu do chladničky : otevřená krabička jedlé sody v chladničce pomůže zabránit zápachům.

Čistič textilií : v malé misce rozpusťte ve dvou lžících vody čtvrt čajové lžičky jedlé sody. Namočte poskvrněnou část oděvu v tekutině a jemně špínu vydrhněte. V případě potřeby zopakujte. Funguje na odstranění krve, rtěnky, make-upu aj. Perlivá voda má stejný účinek a je snadno k dostání v obchodech. Je proto dobrým řešením v případě “nehody” na cestách.

Leštidlo na boty: je další skvělý tip na cesty. Vnitřní stranou banánové slupky si vyčištěte obuv a poté vyleštěte.

Osvěžovač vzduchu do drtiče odpadů: rozdrťte do odpadu kůru z citronu s kostkami ledu

Leštič nábytku: utřete nábytek jemnou utěrkou nebo hadrem s kapkou majonézy. Také můžete smíchat 2 jednotky olivového oleje s 1 jednotkou citrónové šťávy. Aplikujte jemným hadrem na povrch a utřete do sucha.

Sprej proti hmyzu: smíchejte několik ostrých papriček (nebo 2 lžíce mleté papriky) se 100 ml vody, přefiltrujte přes papírový filtr na kávu a přelijte do rozprašovače. Přidejte jednu lžíci saponátu, dobře protřepejte a postříkejte potřebnou oblast.

Osvěžovač vzduchu: v hrnci s vodou smíchejte malé množství hřebíčku, skořice a pomerančové kůry. Přiveďte k varu a nechte zvolna vařit. Rozdrcený rozmarýn a jiné bylinky také vydávají  libou vůni.

 

Jak se zbavit cigaretového zápachu

 

Dřevo a tvrdý nábytek: zkuste umístit kolem kouřem zatuchlého předmětu  podšálky s octem, místnost zavřete a nechte přes noc nebo několik dnů, potom dobře vyvětrejte. Pokud má předmět šuplíky, nezapomeňte je vyndat. Ocet sám vydává silný zápach, ale na rozdíl od  cigaretového kouře se vypaří a zmizí.

Potahy, sedačky, křesla apod.: posypte povrch předmětu jedlou sodou a nechte působit několik hodin nebo i celý den. Pak všechno vysajte. V případě potřeby zopakujte. U velmi zatuchlých kusů zkuste předmět  umýt nejdříve čističem textilií (viz výše).

Elektronika: předmět umístěte do uzavíratelné nádoby s čajem, kávou, bylinkami apod.. Také pomáhá předmět řádně vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Article in English