Holanďan Wim Hof, známý jako Ledový muž pro svou schopnost snášet zdánlivě nemožné stupně chladu. (Foto: Aad Villerius)
Holanďan Wim Hof, známý jako Ledový muž pro svou schopnost snášet zdánlivě nemožné stupně chladu. (Foto: Aad Villerius)

Mnozí lidé se domnívají, že s tím, jak se technologie vyvíjí, budeme jednoho dne schopni lidská omezení překonat. Je možné, že někteří lidé už nadlidského stavu dosáhli?

Probudit se uprostřed noci a zjistit, že nohy stále utíkají, není pro Deana Karnazese, známého jako „ultramarathonový muž", nic neobvyklého. Zdá se, že fyzická omezení, která běžnému člověku brání běžet bez únavy dlouhé hodiny, pro něj neplatí. Karnazes je pravý běžící stroj, dokáže běžet stovky kilometrů a přitom jíst, močit a dokonce spát.

Obdařen podobnou úžasnou vytrvalostí je také ledový muž Wim Hof, který dokáže snést extrémně studené teploty, jež vysoce přesahují limity, které většina lidí nesnese bez toho, aniž by se dostali do vážného podchlazení.

Bosý a oblečen jen do trenýrek, Hof běžel v mrazivých teplotách - 20°C přes dvacet kilometrů. V té samé kratičké výzbroji zdolal i Mont Blanc ve Francii, aby pak pokračoval v dobytí Mt. Everestu. Stejně jako Karnazes i Hof pokořil mnoho světových rekordů a hodlá v tom pokračovat i nadále.

Ale i tito muži mají svoje hranice. I Karnazesovy zdánlivě neúnavné nohy si musí nakonec odpočinout a Hof čelil mrazům, které ani neunesl.

Jaké jsou tedy hranice extrémů, které lidský organismus může přežít a co tyto limity určuje? Proč dokáží někteří lidé snést více než druzí? Rodí se s touto schopností nebo se jí učí?

Strava, voda, spánek a dýchání jsou nepostradatelné funkce nezbytné k přežití jakéhokoliv lidského tvora, ale navzdory tomu existuje několik dříve zmíněných příkladů, kdy mimořádní jedinci byli schopni překonat všechny vědou očekávané limity.

Když je tělo podrobeno extrémům, jež zcela popírají normální lidskou výdrž, určití jedinci jakoby dosáhli říší nad obyčejnými smrtelníky. Jaké je tedy jejich tajemství?

Mysl vítězí nad limity

Co se týče lidí jako Hof nebo Karnazes, jejich fyzické výkony nebyly dosaženy jen mohutnější postavou. Hof popsal zkušenosti z tréninku, kdy se mu podařilo narazit na schopnosti, u kterých se myslelo, že jsou rezervovány jen pro jogíny a podobné adepty. Hof, který dokáže sedět ve vaně plné ledu celou hodinu a dvanáct minut, tvrdí, že takového výsledku dosáhne jen díky síle své mysli.

Ať už je to Hof, jogín nebo třeba příslušník speciálních vojenských jednotek, všichni tito často sdílí stejnou zkušenost. Tito jednotlivci všichni mluví o čerpání ze svých mentálních zdrojů, které jim dávají neuvěřitelnou schopnost snášet extrémní teploty. Karnazes také vysvětluje, že jeho duševní stav je klíčovým prvkem jeho běžeckých úspěchů.

To stejné platí pro mistry bojových umění. Ti si po letech cvičení vyvinou nesmírnou odolnost vůči bolesti. Mistři kung-fu jsou známí tím, že dokáží vydržet nejprudší útoky bez nejmenšího škrábnutí. Nejenom, že necítí žádnou bolest, tkáň je také nepoškozená.

Takže je to opět trénink mysli, co mistrům bojových umění zajišťuje velkou sílu a výdrž - schopnosti, kterých se pouhým fyzickým tréninkem nikdy nedosáhne.

Za fyzickými hranicemi

Co je tedy nadlidský stav? Usain Bolt či Michael Phelps mohou představovat současné slavné limity lidských schopností, ale naše anatomie nám diktuje, že můžete jít právě jen tak daleko.

Vzpěračovy svaly mohou navzdory tomu nejtvrdšímu tréninku snést právě jen tolik. Podobně je to s fyzickými mezemi lidských nohou, kde člověk nikdy nepřekoná hranici devět sekund u běhu na sto metrů.

Fyzické tělo je koneckonců svázáno stejnými pravidly, které vládnou všem ostatním tělesům ve fyzickém vesmíru. I když existují někteří jedinci, kterým se podařilo dosáhnout duševního soustředění, jež jim umožnilo posunout se za hranice toho, co od lidského těla očekáváme, stejně pořád ještě nejsou schopni se z této fyzické dimenze prolomit.

Jak je to ale s těmi, kterým se to podařilo? Jedinci, kteří si vyvinuli ještě větší duševní techniky, s jejíchž pomocí mohou fyzická omezení překročit? A jak těmto případům máme rozumět?

Fyzicky nemožné příklady jako Ram Bahadur Bomdžon a jeho osmiměsíční meditace bez vody a jídla nebo příběhy čínských mnichů levitujících ve vzduchu nemohou nikdy být pochopeny současnou vědou kvůli jejím základním omezením. Pro přesné studium těchto případů je potřeba jiný druh vědy. Takový, který se sám dokáže osvobodit od těchto omezení.

Article in English

 


Čtěte první díl: Limity lidského těla